Bc. Lucie Šafránková

poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • SPD
  • Jihomoravský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.02.2021 10:34:56

Kompenzační bonus potřetí – a opět nespravedlivě!

Kompenzační bonus potřetí – a opět nespravedlivě!

Dnes se bude v poslanecké sněmovně, mimo jiné, projednávat i aktuální vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu pro rok 2021.

  

Jedná se o novou (již třetí) variantu úpravy finančních kompenzací pro osoby samostatně výdělečně činné, pro společníky společností s ručením omezeným

a pro zaměstnance pracující na tzv. dohody mimo pracovní poměr
(dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti), jejichž pracovní
a výdělečná činnost byla postižena vládními omezujícími opatřeními v souvislosti s epidemií koronaviru. Přičemž tato norma pokaždé byla – a nyní opět je – diskriminační ve vztahu ke společníkům společností s ručením omezeným.

Diskriminace mnoha eseróček

A to v tom smyslu, že umožňuje přístup  k tomuto finančnímu kompenzačnímu bonusu (nyní ve výši až 1 000 Kč denně) pouze těm osobám, které jsou spolumajiteli eseróček tvořených  maximálně dvěma společníky. S určitou výjimkou pro společnosti tvořené rodinnými příslušníky  (dle velmi úzké a restriktivní vládní  definice rodiny, která ani neodpovídá vymezení příbuzenských vztahů v Občanském zákoníku).

Jestliže současný vládní návrh přiznává nárok na kompenzační bonus pouze těm podnikajícím osobám, jejichž výdělečná činnost byla v období od loňského března (začátek epidemie koronaviru)  významně zasažena v důsledku krizových vládních opatření – např. z důvodu nutnosti uzavření (popř. omezení provozu) provozovny, anebo v důsledku omezení poptávky  po jejich  výrobcích či službách - je zcela evidentní, že se současné jedná o subjekty (živnostníky a společníky eseróček), které v přímém důsledku těchto  restrikcí přišly o veškeré své příjmy – anebo o valnou většinu z nich.

A to bez ohledu na to, kolika členy (společníky) jsou například takto postižené společnosti s ručením omezeným tvořeny. Epidemiologické restrikce mají enormní ekonomický dopad na všechny subjekty v příslušných odvětví podnikání (obchodu a služeb) naprosto bez rozdílu. Protože měsíčním příjmem uzavřeného kadeřnictví, ať má dvě nebo tři spolumajitelky, je vždy velká červená nula…

Nehledě na to, že mnohdy je důvodem vzniku společnosti s ručením omezeným s více než dvěma společníky ta skutečnost (a nutnost), že v nižším počtu osob nebylo možné složit poměrně vysoké tzv. základní jmění nutné pro vznik právnické osoby tohoto typu.

Návrh z pera SPD

To znamená, že se ve významné většině případů jednalo (a jedná) o společnosti (firmy) a osoby, jejichž příjmy a úspory nebyly a nejsou v žádném případě tak extrémně vysoké, aby jim mohly zajistit důstojné přežití v době, kdy již téměř jeden rok nemohou realizovat svou výdělečnou činnost.

Proto, společně s kolegyní poslankyní Monikou Jarošovou, za hnutí SPD navrhujeme z textu zákona zcela vypustit ono diskriminační a nepřijatelné omezení v přístupu ke kompenzačnímu bonusu pro společníky eseróček týkající se počtu osob, kterými jsou tyto společnosti tvořeny.

Jediným kritériem zde musí být pokles jejich příjmů v důsledku zákazu
či omezení podnikání vládními omezujícími opatřeními souvisejícími s epidemií koronaviru.

Nárok na veřejnou finanční pomoc v současné těžké době musí mít všichni občané, kterým stát zakázal provozovat výdělečnou činnost, a to bez jakéhokoli rozdílu. Nesmíme ponechat nikoho z nich již téměř rok bez příjmu, což se v případě mnoha společníků eseróček právě děje!

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama