Bc. Marcel Kolaja

  • Piráti
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

01.05.2021 8:38:00

Hrozí cenzura na Internetu

Hrozí cenzura na Internetu

Ohrožení svobody projevu anebo zneužití nových pravidel k utištění politické konkurence. I to podle pirátského místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji hrozí po schválení nařízení o odstraňování teroristického obsahu on-line.

 Podle nových pravidel budou muset platformy do hodiny mazat problematický obsah, což ale podle Kolaji mohou zneužívat autoritářské režimy.

"Opravdu nám hrozí cenzura v celé Evropě. V Maďarsku nebo Polsku pozorujeme prokazatelné tendence ke stahování a omezování vládní kritiky na Internetu. Orbán v podstatě dostane od Evropy žolíka. Nařízení umožňuje rychle odstraňovat on-line obsah na území kteréhokoli členského státu Evropské unie," komentuje nařízení místopředseda Evropského Parlamentu Marcel Kolaja, který působil jako zpravodaj pro nařízení o prevenci šíření teroristického obsahu on-line ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO).

K mazání potenciálně závadného obsahu budou firmy patrně využívat automatické filtry při nahrávání, což může podle Kolaji vést k nechtěnému odstranění neškodných příspěvků. “Týká se to například satiry, nebo aktivismu, který filtry vyhodnotí jako teroristický obsah,” vysvětluje místopředseda. Pirátským europoslancům se sice podařilo prosadit, že v nařízení není povinnost používat tyto filtry, to ale nestačí a pravidla stále obsahují nedostatky. Ty mohou podle nich zásadním způsobem ohrozit svobodu projevu.

"Regulace může posílit postavení autoritářů. Desítky neziskových organizací a hnutí za lidská práva před tím varovali a tlačili na Parlament, aby nařízení nepřijal. Většina europoslanců ale hlasité varování ignorovala. Přihlížíme tomu, jak si Evropa sama podkopává nohy," uzavírá europoslanec Kolaja.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama