Bc. Marcel Kolaja

  • Piráti
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,52. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.01.2023 11:39:00

Šmírování občanů se má rozšířit i na vyhledávače

Šmírování občanů se má rozšířit i na vyhledávače

Kvůli novému nařízení Evropské komise hrozí cenzura informací na Internetu. Varuje před tím pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

 Na vině je rozšíření nařízení plošné kontroly soukromé komunikace i o internetové vyhledávače, se kterým nyní přišly národní vlády. Návrh má bojovat proti sexuálnímu zneužívání dětí na Internetu, podle Kolaji tomu ale nepomůže. V kampani OchranujNespehuj.eu Kolaja vysvětluje, proč by Evropa měla místo omezování soukromí občanů zvolit cestu důkladné prevence.

„Internetové vyhledávače nejsou zdrojem škodlivého materiálu, pouze jakýmsi rozcestníkem. Návrh národních vlád vyhledávačům nařizuje, aby z výsledků odstranily stránky, které obsahují fotografie zneužívaných dětí. Tím však neřeší jádro problému, tedy fakt, že se daný materiál na Internetu nachází,“ vysvětluje europoslanec a člen předsednictva Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který se návrhu věnuje z pozice stínového zpravodaje.

Dále neexistuje záruka, že legislativa nebude v budoucnu použita jako precedens k omezování jiného obsahu, než nyní Evropská komise zamýšlí. Národní autority jednotlivých členských zemí totiž získají pravomoc požadovat odstraňování odkazů bez potvrzení soudem. Hrozí tak, že možnosti odstranění konkrétních výsledků z internetového vyhledávání zneužijí vlády s autoritářskými tendencemi k omezování dosahu svých politických soupeřů či kritiků.

„Dát národním vládám do rukou další nástroj na cenzuru nepohodlných informací by bylo velké pochybení. Zejména nyní, kdy se například maďarský premiér Viktor Orbán čím dál více vzdaluje demokratickým principům a sklouzává k autoritářským praktikám. Evropané mohou ve výsledku částečně přijít o právo na informace a tomu musíme zabránit”, dodává Kolaja.

Kontroverznímu návrhu Komise se Marcel Kolaja věnuje jako stínový zpravodaj výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT). V lednu k problematice spustil kampaň OchranujNespehuj.eu, ve které vybízí k efektivní ochraně dětí skrze cílenou prevenci ve školách, dostupnou pomoc pro oběti a změnu legislativy. Na webových stránkách lidé najdou také vzdělávací materiály pro děti i rodiče nebo petici, kde se mohou vůči návrhu Komise vymezit.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama