Bc. Roman Onderka, MBA

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.03.2011 11:21:13

Brno odmítá návrh ministra financí na změnu zákona o rozpočtovém určení daní

Brno odmítá návrh ministra financí na změnu zákona o rozpočtovém určení daní

Takřka jednomyslně odmítli zastupitelé statutárního města Brna návrh ministerstva financí na změny v systému rozpočtového určení daní (RUD).

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Jedinou stranou v zastupitelstvu, která odmítla podpořit usnesení vyjadřující nesouhlas s postupem ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, jsou zastupitelé právě TOP 09. Zastupitelé zvolení za tuto stranu tak podporují změny, které pro město Brno a jeho obyvatele budou v konečném důsledku znamenat snížení příjmů do rozpočtu o 251 milionů korun a z toho vyplývající snižování investic do obnovy a rozvoje města.

Zastupitelé města Brna, s výjimkou členů klubu TOP 09, svým usnesením vyjádřili nesouhlas se změnami rozpočtového určení daní v podobě, v jaké je navrhuje ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem. Tyto změny budou pro Brno, ale také pro Prahu, Ostravu a Plzeň, tedy čtyři největší města České republiky, znamenat zásadní snížení příjmů městských rozpočtů.

Přestože ministr financí Kalousek tvrdí opak a zakládá na tomto tvrzení nutnost provést změny v systému rozpočtového určení daní, Brno a ani další města PBOP (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň) nevykazují nevyšší příjmy z RUD. V návaznosti na změny v systému RUD z roku 2008, které významným způsobem zlepšily postavení obcí s velkou rozlohou a malou hustotou obyvatel, jsou Brno, Ostrava a Plzeň až na 14.–16. příčce v tabulce průměrného výnosu na jednoho obyvatele – s více jak čtyřnásobně nižším příjmem na jednoho obyvatele než obce s nejvyššími příjmy.

Přestože ministerstvo financí prezentuje jako hlavní aspekt změn systému RUD navýšení prostředků k přerozdělení o 2,5 miliardy, pro Brno a další města PBOP budou tyto změny znamenat snížení prostředků o celkem 1,6 miliardy korun. Doplnění kritérií o počet žáků ZŠ a dětí mateřských škol bude například pro Brno znamenat v konečném důsledku snížení příjmů městského rozpočtu o 251 milionů korun ročně. Pro Prahu je to pak o více jak 1,1 miliardy nižší roční příjem a pro další tři města BOP pak celkem o další více jak 1,5 miliardy korun.

Zastupitelé statutárního města Brna považují přístup ministerstva financí za nespravedlivý a diskriminační. Zvláště pak v situaci, kdy změny systému RUD z roku 2008 již upravily příjmy největších měst tak, že jsou srovnatelné s desítkami dalších měst České republiky, která ale na rozdíl od měst PBOP neplní celou řadu sociálních, dopravních, bezpečnostních a dalších služeb okolní spádové oblasti. Změny systému zároveň předpokládají, že obce nebudou participovat na zvýšeném inkasu daně z přidané hodnoty v souvislosti se zvýšením DPH u naprosté většiny zboží a služeb, ale jejich výdajové rozpočty se budou muset vypořádat se souvisejícím růstem cen při nakládání s komunálním odpadem, při výstavbě a rekonstrukcích budov ve městě apod. Stejně tak to budou města jako provozovatelé hromadné dopravy, která budou nucena zvyšovat ceny jízdného obyvatelům.

Zastupitelstvo statutárního města Brna proto vyjadřuje zásadní nesouhlas se změnami stávajícího systému RUD, v jejichž důsledku by došlo ke snížení podílu hlavního města Prahy a statutárních měst Brna, Ostravy a Plzně na RUD.

 

Bc. Roman Onderka, MBA

primátor města Brna

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama