Česká pirátská strana

Internet je naše moře!
  • Piráti
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.04.2021 21:15:00

Covidové pasy mají být bezpečnější a bez diskriminace

Covidové pasy mají být bezpečnější a bez diskriminace

Covidové pasy bez diskriminace neočkovaných, větší ochrana osobních údajů a zamezení zneužití pro další účely. I to se podařilo prosadit pirátským europoslancům na úrovni skupiny Greens/EFA, které jsou součástí.

 Ta je pátá největší v Evropském parlamentu a její zástupci teď budou pirátské pozměňovací návrhy prosazovat v rámci celé instituce.

Stejná pravidla pro očkované, otestované, nebo ty, kteří prodělali covid-19 – zásadní požadavek Pirátů, který se podařilo prosadit mezi pozměňovací návrhy Greens/EFA. „Není možné, aby stát neuznával v rámci očkovacího certifikátu pro vstup na své území například negativní test na covid-19. To by byla jasná diskriminace lidí, kteří se nemohou naočkovat třeba protože na ně ještě nepřišla řada,“ vysvětluje místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Podle nového znění nařízení by se také občané mohli sami rozhodnout, zda chtějí raději digitální, nebo papírovou verzi certifikátů. „Chceme zamezit diskriminaci například starších občanů, kteří často nemají chytré telefony nebo jiná digitální zařízení, na která by si mohli certifikát uložit. I proto jsme rádi, že se nám podařilo prosadit, aby si mohli sami zvolit papírovou verzi. Původní návrh totiž počítal s tím, že to za ně rozhodne stát,“ říká europoslankyně Markéta Gregorová.

Pro pirátské europoslance je neméně důležitá ochrana osobních údajů a soukromí. „Do návrhu jsme tak prosadili povinnost ověřování certifikátů bez přenosu osobních údajů, kde je to technicky možné. Citlivé údaje o našem zdravotním stavu by se neměly dostat do ruky nikomu jinému než našemu lékaři,“ popisuje europoslanec Mikuláš Peksa. Návrh Pirátů také počítá s tím, že bude nutné vydávat nový certifikát pro každou jednotlivou vakcínu, test nebo prodělání nemoci. „Díky tomu nebude možné zjistit, že byl člověk například v minulosti nakažený, když už je nyní očkovaný,“ dodává Peksa.

Europoslanci budou konečnou verzi nařízení o covidových pasech schvalovat na konci dubna. Podle odhadů začne platit v průběhu června.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama