Česká pirátská strana

Internet je naše moře!
  • Piráti
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,73. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

16.08.2019 13:49:00

Zákon o právu občana na digitální služby se posunul na další metu

Zákon o právu občana na digitální služby se posunul na další metu

Zákon, který má občanům garantovat právo do pěti let od jeho schválení požadovat od státu veškerou komunikaci elektronicky, se opět posunul o další pomyslnou metu.

Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra a jeho náměstky se v úterý zástupci sněmovních stran a odborného týmu shodli na finálním znění pozměňovacího návrhu, který upravuje potřebné aspekty pro implementaci zákona – úpravy sdílení dat mezi resorty, využívání cloudových služeb a další.  Pozměňovací návrh již byl předložen Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, v jehož čele je předseda Pirátů Ivan Bartoš. Vzhledem ke společnému postupu, aktivní spolupráci s Ministerstvem vnitra i podpoře ze strany premiéra a ministra Jana Hamáčka by tato verze měla být Sněmovnou přijata.

„Jsem rád, že práce na zákonu postupuje i přes léto podle plánu. V úterý jsme společně na Ministerstvu vnitra odsouhlasili komplexní pozměňovací návrh, který nyní navíc obsahuje důležité změny souvisejících zákonů a definuje pravidla například pro sdílení již jednou získaných dat mezi resorty. Věřím, že zákon o právu občana na digitální služby bude schválen oběma komorami parlamentu do konce roku,“ uvádí Ivan Bartoš.

„Zákon má být vlajkovou lodí české digitalizace. Nasadí jasný směr pro dalších 5 let a konečně začne řešit dlouhodobé problémy. Samotné paradigma se změní. Stát nebude sledovat svůj vnitřní provoz, ale potřeby občanů. A to vše v široké politické shodě včetně podpory vlády a jejího zmocněnce pro digitalizaci,“ komentuje předseda Podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant.

Návrh, který Sněmovna již v prvním čtení schválila, připravila skupina pod výborem pro veřejnou správu vedená předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Podíleli se na něm poslanci ze všech parlamentních stran, vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla a zástupci komerční sféry, zejména ICT Unie reprezentované jejím prezidentem Zdeňkem Zajíčkem. S komplexním návrhem se jako první seznámí poslanci Podvýboru pro eGovernment, který vede poslanec Pirátů Ondřej Profant.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama