Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23.05.2025 19:11:39 - laco

Do Moskva, na Ural, k Bajkalu či až k Vladivostoku?

Sotva člověk otevře počítač, chrlí se na něj články s nadpisy obdobného typu: "Experti: Máme tři roky na přípravu na válku s Ruskem. A bude vypadat úplně jinak, než ta na Ukrajině." Pokud nejde jen o strašení lidí, tak bych se Vás chtěl zeptat, jaká dle Vás bude válka Evropy či Evropské unie s Ruskem a jaké budou její cíle?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

25.05.2025 7:26:55 - Ing. Antonín Seďa
 Děkuji za dotaz, ale já opravdu nesdílím všudypřítomné strašení z Ruské federace. Pokud se totiž poučíme z historie i z té nedávné, pak je zřejmé, proč se války vlastně vedou. Vždy šlo o získání surovin, ať již drahých kovů či energetických surovin či pracovní síly. Proto základní otázkou je, proč by mělo Rusko zájem dobýt Evropu. Z pohledu Ruska bylo a je jejich národním zájmem zajistit svoji bezpečnost a hájit zájmy Rusů v zahraničí. Po rozpadu Sovětského svazu žijí desítky milionů Rusů dnes v jiných nezávislých zemích. Proto také obhajoba jejich svobod se stala jedním z cílů ruské zahraniní politiky. Co se týče bezpečnosti, pak RF přestala respektovat sliby Západu o nerozšiřování NATO na Východ a po  přijetí pobaltských zemí do Aliance změnilo Rusko svoji bezpečnostní strategii. V ní uvádí mimo jiné za svého nepřítele NATO, mimochodem tak jako Severoatlantická aliance a mnoho členských zemí Aliance uvádí za svého nepřítele Rusko. Příklady z Gruzie (Abcházie, Jižní Osetie) či Moldávie (Podněstří) ukazují, že Rusové si budují kolem své země nárazníková pásma tam, kde podle nich hrozí nebezpečí. To se stalo i v případě Krymu, který se měl stát vojenskou základnou USA či východní Ukrajiny, kde došlo k omezování práv Rusů, tedy většinových obyvatel těchto čtyřech regionů. Prostě geopolitika Ruské federace opět ukázala své zuby.Co se týče Vaší otázky, pokud by propukl hypoteticky jakýkoliv konflikt mezi EU (Evropou) a RF, pak by jistě to byl konflikt jaderný. Nejde totoiž pouze o počet vojáků na oou stranách, ale i o porovnání vojenské techniky či výdajů na zbrojení. Přesto, že ruská strana jede již tři roky na válečnou ekonomiku, pak jejich výdaje na zbrojení nedosahují ani třetiny současných výdajů evropských členských zemí NATO. To je mimochodem další důkaz toho, jak jsou informace vojenských a politických expertů o blížící se válce s Ruskem na vodě. Pokud by existuvaly nějaké smysluplné cíle k budoucí válce, pak jsou to pouze cíle, které jsem jmenoval na začátku. A i "experti" vědí, že jak materiálově v podobě energetických surovin, tak v podobě dostatku pracovní síly, je na tom dobře Ruská fedeface a nikoliv Evropa. Souhlasím s názorem a vždy jsem podporoval zajištění bezpečnosti občanů České republiky. Proto je naše země součástí Evropské unie a NATO, proto máme profesionální armádu a proto je třeba efektivně budovat schopnosti k obranyschopnosti naší země. Ale to, co odmítám, je budoování expedičních vojs a obrovskou neefektivitu ve vynakládaných finančních prostředcích kapitoly 307 státního rozpočtu. Proto namísto tohoto ideologicky založeného přístupu "utrácení peněz", který zvolila současná vláda, je třeba volit cestu zajištění PRO a PVO a budování těžké brigády k obraně naěeho území. Prostě přestaňme budovat armádu k vedení minulých válek a začněme budovat vojenské schopnosti pro zajištění obranyschopnosti České republiky. A prosím nezapomínejme na vzájemnou spolupráci s našimi nejbližšími sousedy i se všemi členskými zeměmi EU a NATO.