Ing. František Bradáč

  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,8. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20. 6. 2018 21:53:59

Půl promile pro cyklisty? Jsem proti

Půl promile pro cyklisty? Jsem proti

Jsem si vědom, že toto téma rozděluje veřejnost. Přesto jsem se v Senátu vyjádřil proti tomu, aby cyklisté na cyklostezkách a silnicích nižších tříd mohli vypít půl promile (dvě piva).

Za prvé to nepřispěje k větší bezpečnosti silničního provozu. A to zvlášť v situaci, kdy alkohol hraje roli v třetině nehod, zaviněných cyklisty.

Za druhé se má pití povolit na silnicích III. tříd a místních komunikacích. Přitom silnice III. třídy tvoří – zvlášť u nás na Vysočině – podstatný podíl silniční sítě a do místních komunikací spadá řada frekventovaných ulic ve městech. Přechody mezi třídami navíc nebývají značeny a běžně se o ně nezajímáme, takže cyklisté pod vlivem by běžně „zabloudili“ i na silnice vyšších tříd. A za třetí by se novelou vytvořila privilegovaná třída cyklistů. Proč jim má projít to, za co řidič babety nebo traktorista zaplatí tisícové pokuty?

Dále si také všímám, že při dnešní hustotě provozu je cyklista rizikem sám o sobě, i střízlivý. A to opět říkám s ohledem na náš kraj, kde jsou silnice III. tříd často úzké a nepřehledné a rovinatých cyklostezek tu moc není. Proti novele jsou i lékaři a vnímám i argument, že když cyklista ztratí kontrolu nad kolem, může zabít i dospělého chodce, natož dítě. Ale nedělám si iluze, že by tento návrh nakonec v národě milovníků piva neprošel.

Ing. František Bradáč (KDU-ČSL), zastupitel Kraje Vysočina a senátor

(článek byl zaslán do červnového čísla Novin Kraje Vysočina)

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama