Ing. Jan Hajda

Zemřel dne 27.2.2018
  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

09.10.2017 16:06:37 - saudová

Proč se máslo vyváží, když je ho nedostatek?

Jurečka apeluje na zemědělce, aby se soustředili na domácí trh a nevyváželi máslo. To, jak jsem slyšela se také v zahraničí dnes pohybuje levněji než u nás. Otázka, která mě trápí. Proč se zemědělcům vyplatí máslo vyvážet, když je o něj tak velký zájem doma? Hlavně, že peníze od nás všech si ve formě různých zvýhodnění a dotací berou.

Odpověď

31.10.2017 9:19:06 - Ing. Jan Hajda

Vážená paní Saudová,

zemědělci vyvážejí minimum másla ze své výroby, a to především proto, aby našli jeho uplatnění.

Obchodní řetězce, které jsou viníkem krize v másle, dovážejí až 40 % másla ze zahraničí do ČR a přitom toto máslo dle analýz v průběhu 2 let bylo levnější než máslo, které kupovali od českých zemědělců. To je jeden z důvodů, proč zemědělci hledají odbytiště i jinde. Nedá se vždy říci, že toto vyvážení másla přináší ekonomické efekt.

Pokud se týká posledních dní, na které ve svém dotazu poukazujete, jedná se o politiku obchodních řetězců a při růstu ceny másla o 100 % zemědělci, jako producenti mléka nedostali přidáno ani jeden haléř na litr mléka. Je nutné vyvíjet tlak na obchodní řetězce především ze strany vlády, aby se chovaly seriózněji a nedovolovali si to, co si nedovolí ve Francii, SRN. I když zemědělci berou dotace, ekonomická situace ve výrobě mléka přináší minimální efekt. Tady s Vámi nesouhlasím, pokud zemědělci v ČR ustoupí od výroby mléka, ceny mléčných výrobků doslova poletí raketově nahoru. To snad nechceme!