Ing. Jaromíra Vítková

  • KDU-ČSL
  • Blansko
  • senátorka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

6. 9. 2020 7:35:00

Nastavíme funkční systém předškolní péče a vzdělávání?

Nastavíme funkční systém předškolní péče a vzdělávání?

Ve čtvrtek 3. září se uskutečnilo Fórum rodinné politiky, které organizovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Letošní třetí ročník, který se konal v Univerzitě Pardubice, se zaměřil na otevřenou debatu o cílech a zaměření české rodinné politiky

 V rámci workshopu zaměřeného na předškolní vzdělávání byla mimo jiné pozvána také senátorka Jaromíra Vítková za KDU-ČSL. Workshop se zabýval zejména otázkou: Nastavíme v ČR funkční systém předškolní péče a vzdělávání? Fungování dětských skupin, mateřské školy, slaďování rodinného a pracovního života - to vše bylo diskutováno v rámci workshopu.

„Dětské skupiny fungují v České republice již několik let, hlavním důvodem umisťování dětí do dětských skupin je nedostatek kapacit v některých mateřských školách a návrat rodičů na trh práce. Pro děti mladší tří let je potřeba speciální péče. Já osobně preferuji, že takto malé děti mají být s matkou doma. Samozřejmě jsou různé situace, kdy rodiče rádi využijí nabízené možnosti péče i o děti mladší tří let,“ sděluje senátorka Vítková.

Péče v dětských skupinách je nastavena na velmi dobré úrovni a flexibilní podmínky jsou výhodné pro rodiče. Novela zákona o dětských skupinách počítá jednak s přejmenováním na jesle a možností umístění dětí od 6 měsíců věku. Služba by měla být pouze pro děti do 3 let. Zavádí se také stabilní financování ze státního rozpočtu. Nové změny by měly platit od 1. července 2021 a přechodná doba pro stávající dětské skupiny je nastavena do 31. srpna 2024. „Vždy jsem brala dětské skupiny jako doplněk k mateřským školám, ne jako konkurenci. Na řadě míst společně tyto instituce spolupracují. Samozřejmě existují různé možnosti dle lokalit. Jiné možnosti nabízí velká města a malé obce a existují také velké rozdíly ve financích.“

Diskuze na workshopu byla velice bouřlivá. V rámci předškolního vzdělávání byla pozitivně kvitována snaha senátorky Jaromíry Vítkové iniciovat vznik stálé mezirezortní skupiny složené z MŠMT, MPSV a MF, doplněné zástupci ze Senátu a Poslanecké sněmovny. „Mám radost, že výsledky jednání kulatého stolu k mateřským školám a semináře k dětským skupinám přinášejí na tomto Fóru pozitivní odezvu. Všichni vyjádřili, že Stálá mezirezortní skupina by byla jistě přínosem. Je důležité se setkávat, informovat se a hledat společná řešení,“ zakončila senátorka Vítková.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama