Ing. Jozef Síkela

  • BPP
  • ministr průmyslu a obchodu
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,37. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20.02.2023 15:30:00

Podpora exportérů a posílení obchodních vztahů

Podpora exportérů a posílení obchodních vztahů

Podpora českých firem, spolupráce v energetice, leteckém průmyslu, strojírenství nebo těžebním průmyslu. To jsou hlavní témata zahraniční pracovní cesty ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely ve Vietnamu a Malajsii.

 Obě země patří mezi nejdůležitější ekonomické partnery České republiky v jihovýchodní Asii. Ministra doprovází čeští podnikatelé v čele s prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslavem Hanákem. 

„Hlavním cílem naší cesty je rozšíření úspěšné spolupráce s oběma zeměmi, se kterými jsme měli v loňském roce rekordní obrat vzájemného obchodu 4,4 miliardy dolarů. To z nich dělá stěžejní partnery pro české firmy, kterým chceme otevřít dveře novým příležitostem,” říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Mezi nejdůležitější témata ve Vietnamu patří podpora projektu výrobního závodu Škody Auto, který by měl spustit výrobu během příštího roku, rozšíření spolupráce a sdílení know-how s místní energetickou společností Vietnam Electricity a dalšími společnostmi z této oblasti nebo užší spolupráci v civilním letectví.”

Český automobilový průmysl má 10procentní podíl na hrubém domácím produktu České republiky, jde tak o zásadní odvětví pro naši ekonomiku. Kromě potenciálu výroby více než 40 tisíc aut ročně od roku 2030 by mohla nová továrna v provincii Kvan Ním přispět k povýšení vzájemné ekonomické spolupráce. V oblasti energetiky chce Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pomoci českým firmám prosadit jejich technologie z energetického strojírenství. „Vietnam Electricity je největší energetická společnost ve Vietnamu. Naší prioritou je, aby české firmy pokračovaly v dodávkách technologií nejen tam, ale také do dalších elektráren,” říká ministr Síkela.

V oblasti výcviku pilotů podepíší zástupci české letecké společnosti F AIR smlouvu s Vietnam Airlines a Viet Flight Training. F AIR zahájí výcvik prvních vietnamských kadetů ještě letos.

Ruská invaze na Ukrajině narušuje dodávky některých kovů do České republiky, proto je jedním z dalších témat zahraniční cesty oblast těžebního průmyslu a nerostných surovin. MPO proto v obou teritoriích podporuje dodávky technologií českých firem pro hlubinné i povrchové doly.

V Hanoji bude ministr Síkela s více než dvacítkou podnikatelů do středy 22. února, odkud se následně přesunou do hlavního malajsijského města Kuala Lumpur.

V Malajsii ministr Síkela představí vodíkovou strategii, české firmy a zkušenosti z energetické krize během českého předsednictví. Jednat bude o možnosti uzavření mezivládní dohody o hospodářské spolupráci nebo příležitostech pro české firmy, které by mohla nabízet spolupráce s malajsijskou ropnou a plynárenskou společností PETRONAS. „V rámci bilaterálních jednání chceme také zjistit možnosti spolupráce s Malajsií v oblasti dodávek zkapalněného zemního plynu,” dodává ministr.

Součástí podnikatelské mise jsou také bilaterální jednání s tamními protějšky, zástupci firem a účast na fórech týkající se obchodu, energetiky, civilního letectví, těžebního průmyslu a nerostných surovin, farmacie nebo dopravy a cestovního ruchu. Jedná se o vůbec první zahraniční pracovní cestu ministra průmyslu a obchodu do Malajsie.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama