ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,17. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24.07.2014 11:10:47 - majli

hlasování

A kde jste byl před přestávkou, když vám byla dána možnost se vyjádřit? děkuji za reakci

Odpověď

26.07.2014 15:30:39 - Ing. Ladislav Šincl
V době kdy probíhalo hlasování o návrhu kolegy Urbana neboli o "zelené naftě" jsem si  jako zpravodaj sněmovního tisku 208 připravoval podklady pro následují sněmovní tisk č. 208. Jde shodou náhod také o novelu spotřební daně - tentokrát o zvýšení spotřební daně na tabák. Díky kreativnosti poslanců z různých stran zde bylo podáno 23 pozm. návrhů, včetně dalšího pozm. návrhu kolegy Urbana, který chci podpořit, protože se snaží podpořit českého výrobce místo zahraničních dovozců.  
Jako zpravodaj mám za úkol předložil srozumitelnou proceduru hlasování a tak jsem se snažil na toto komplikované hlasování o 23 různých pozm. návrzích, které se často vzájemně vylučují, soustředit, abych zde neudělal chybu. Nebudu se vymlouvat na hlasovací zařízení jak je u jiných kolegů běžné - v dané situaci jsem paradoxně udělal v této situaci chybu při hlasování týkající se "zelené nafty" a pozm. návrhu kolegy Urbana.

Jakmile jsem zjistil, že na hlasovací listině je něco jiného než jak jsem chtěl hlasovat, tak jsem chtěl podat námitku proti hlasování jak mi umožňuje zákon o jednacím řádu v § 76 odst. 5 a stanovisko Ústavního soudu č. 476/2002 Sb, kde se mimo jiné píše, že každý poslanec má právo podat námitku proti výsledku hlasování v případě, že na hlasovací listině je jiný výsledek než jaký byl jeho úmysl.

Nicméně než jsem stihl podat námitku proti výsledku hlasování, požádal předseda poslaneckého klubu Roman Sklenák, který má přednostní právo a musí mu být uděleno slovo jakmile o to požádá, o přestávku. Předsedající PS mu ihned vyhověl a já jsem mohl podat svou námitku proti výsledku hlasování logicky až po přestávce.

Mezi hlasováním o Urbanově pozm. návrhu a rozhodnutím o přestávce proběhlo několik desítek sekund.

Tuto námitku poslanecká sněmovna mohla i nemusela přijmou. V tomto případě ji přijala. 

Jelikož každý den probíhá běžně několik stovek hlasování, podávání námitek proti hlasování je v PS ze strany poslanců ze všech stran velice časté. Mně se toto pochybení stává tak jednou za volební období.