Ing. Lenka Andrýsová

  • LIDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

10.06.2011 11:48:54 - heliška

Jsou země, kde musí lobbisté a politici zveřejňovat svůj diář

Paní poslankyně, je vidět, že jste opravdu pracovitá, nápad s lobbingem není nezajímavý, ale pro většinu lidí je lobbing neslušné slovo, které zavání téměř mafiánstvím. Kde všude mají uzákoněný lobbing a lobbisté jsou legální?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

13.06.2011 21:25:27 - Ing. Lenka Andrýsová
 Dobrý den, Eliško, děkuji za Váš dotaz a zájem. Máte pravdu v tom, že lobbing zní lidem jako synonymum pro korupci. Problémem podle mě není lobbing sám o sobě, ale monopol lobbingu. V České republice může například připomínkovat Rada hospodářské a sociální dohod. Zákonem jsou také zřízeny komory, např.
Hospodářská či Agrární komora, které také lobbují za určité zájmy. Jsem pro, abychom zřídili registr lobbistů, ve kterém se za určitých podmínek budou moci zaregistrovat lobbistické organizace, které by například mohly
připomínkovat zákony v rámci meziresortního řízení. Zákon o lobbingu existuje v USA, Kanadě, Austrálii, Litvě, méně úspěšně v Polsku, je také třeba na Slovensku atd. Jsou země, kde musí lobbisté a politici zveřejňovat svůj diář. V EU se mohou zase lobbisté registrovat pouze na dobrovolné bázi.Nicméně mým primárním cílem není mít za každou cenu něco, co se jmenuje zákon o lobbingu, ale řešit lobbing samotný, což se může i změnou
stávajících zákonů. Lobbing jako takový se řeší ve vícero zemí, i když nemají speciální zákon.  Novelami či zákonem bychom měli nastavit  transparentnější prostředí pro tvorbu legislativy a výkon některých exekutivních rozhodnutí.
 Více informací o tom, jak jsou nastavena pravidla pro lobbing ve vybraných zemích , najdete ve  studii Parlamentního institut na webové stránce http://www.psp.cz/kps/pi/PRACE/pi-1-181.pdf. Další informace naleznetei na mých webových stránkách www.lenkaandrysova.cz. Můžete se také podívat na krátký rozhovor v angličtině se specialistkou na lobbing z USA Danniele Brian na http://www.youtube.com/user/Hluzov19#p/a/u/2/M9Mxem6bF5Q.