Ing. Marta Nováková

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.02.2019 22:36:00

Kaly z ostravských lagun by měly definitivně zmizet do konce roku 2020

Kaly z ostravských lagun by měly definitivně zmizet do konce roku 2020

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ve čtvrtek navštívila Ostravu.

 V doprovodu ředitele státního podniku Diamo Tomáše Rychtaříka si prohlédla největší černouhelný odval Heřmanice, celková sanace tohoto území by měla být hotova v roce 2030. Kaly z ostravských lagun by měly definitivně zmizet do konce roku 2020.

„Je tady pořád jedna bariéra, která může teoreticky cokoliv zbrzdit, a to je kapacita spalovny ve Vřesové," řekla ministryně Nováková. Kaly z ropných lagun po chemičce Ostramo v Ostravě se tak možná budou spalovat i v zahraničí. "Stát jedná s majiteli spalovny. Samozřejmě majitelé spalovny ve Vřesové mají ještě spoustu jiných zájmů ve vztahu ke státu, takže předpokládám, že jednání povedou k cíli, ke kterému se potřebujeme dostat, aby byla spalovna připravena odebírat kaly tak, jak budou připraveny k odvozu z Ostravy, protože nechceme, aby tam byl nějaký další mezisklad," řekla Nováková a dodala, že je třeba, aby kontinuita spalování byla zajištěna. Nová smlouva s firmou AVE CZ, odpadové hospodářství umožnila skladovat kaly před spálením v Ostravě, aby se nemusely vozit na meziskládku v Čáslavi.

„Za nejdůležitější považuji, že proces sanace nebyl přerušen a kaly se dál odvážejí podle možností spalovny ve Vřesové, která se zavázala, že se pokusí dělat technická opatření, tak aby zrychlila. Mají povolení na víc, než v současné době spalují, ale také mají technologické problémy," uvedl ředitel Diama Tomáš Rychtařík. "My už jsme zahájili jednání s firmou, že se budeme snažit hledat další možné místo na spalování a podíváme se do zahraničí," dodal. Z lagun zbývá odtěžit takzvanou hlinku, která bude zřejmě odtěžena dříve, než nařizuje smlouva. "Mělo to být ukončeno projektově do 30. 6., město si prosadilo, že do 31. 5., a práce jdou tak dobře, že se téměř dá říct, že to bude ukončeno do 30. 4.," uvedl Rychtařík.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama