Křik proti změnám ve Strakovce: Aktivisté, vydávaní za „odborníky“

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte si více v tomto článku.

29.05.2026 13:33 | Komentář
autor: Radim Panenka

Poradní orgány na Úřadě vlády jsou historicky obsazeny aktivisty z progresivistických politických neziskovek, které s agendou nové vládní koalice nesouhlasí. ParlamentníListy.cz pátraly po tom, jak nedávné jednání s těmito skupinami ve Strakově akademii probíhalo. “Poradní orgány, kterých se reforma týká, by bylo nejlepší zrušit bez náhrady. Jejich role patří demokraticky voleným zástupcům, kteří se zodpovídají voličům,” uvádí k tomu právník Robert Kotzian, který se otázkou dlouhodobě zabývá.

Křik proti změnám ve Strakovce: Aktivisté, vydávaní za „odborníky“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Některá média přišla v půli týdne se zprávou, že ze společného  jednání zástupců politických neziskovek začleněných do poradních orgánů vlády předčasně odešlo několik “expertů”, kteří prý byli znechuceni přístupem premiéra a vedení Úřadu vlády. Jenže podle zjištění serveru ParlamentníListy.cz to bylo celé trochu jinak.

Po sérii odhalení v článcích, které přinesla naše redakce (podrobnosti ZDE), se premiér Andrej Babiš rozhodl dát do pořádku strukturu vlastního úřadu, kde ještě po vládnutí Petra Fialy zůstalo personální složení několika vládních poradních orgánů. Často šlo o lidi z protivládně naladěných politických neziskovek, kteří místo plnění funkce servisního orgánu vládního kabinetu pracovali proti jeho politice, která vzešla z voleb.

Premiér spolu se svou vedoucí Úřadu vlády Tünde Bartha se rozhodl změnit celou organizaci těchto poradních orgánů. Jakmile se však objevily jen náznaky možného řešení, oheň byl na střeše. Členové oněch vládních rad začali protestovat a ve spolupráci s některými spřátelenými novináři i celými médii spustili pokus o záchrannou operaci. Celým příběhem se linulo, že vlastně premiér nemá nárok něco takového měnit, že tím chce zlikvidovat lidská práva apod.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Poplatky

Podle mě je to zrušeni podivné, když to budeme stejné platit my. S tím, že by měli byt od placeni osvobozeni senioři nad 75 už mam vetší problém. Proč jen oni? Navíc teda nechápu, jak to vláda myslí, když je chce vlastně zrušit, ale to není tak úplně dotaz na Vás (nebo mi dokážete odpovědět?), vás s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

tolik cvyků pro pár přiživníků, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusenevímnic , 29.05.2026 15:29:50
když jsou takoví odbornící, tak se o ně budou firmy rvát. Jenom aby to nebylo stylem "vezmi si ho ty, já ho nechci"

|  21 |  0

Další články z rubriky

Křik proti změnám ve Strakovce: Aktivisté, vydávaní za „odborníky“

13:33 Křik proti změnám ve Strakovce: Aktivisté, vydávaní za „odborníky“

Poradní orgány na Úřadě vlády jsou historicky obsazeny aktivisty z progresivistických politických ne…