Ing. Marta Nováková

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.02.2019 21:10:00

Ukončujeme podporu montoven a zavádíme zcela novu podporu investic

Ukončujeme podporu montoven a zavádíme zcela novu podporu investic

Rozvoj digitálního prostředí je nezbytnou podmínkou dalšího růstu konkurenceschopnosti České republiky. Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková v pátek vystoupila na mezinárodní konferenci Digitální Česko.

 „Od počátku mého působení na ministerstvu se intenzivně věnuji tomu, abychom podpořili české podnikatele. Snižujeme administrativní zátěž a podporujeme digitalizaci státu, inovativní firmy i rozvoj nových technologií, tak abychom Českou republiku vrátili tam, kam patří, a to mezi nejvíce konkurenceschopné země na světě,“ uvedla ministryně Nováková.

ČR má vyspělý výzkum i průmysl, ale musí je umět propojit a využít výsledků výzkumu v praxi, a to zde v České republice. „Ukončujeme podporu montoven a zavádíme zcela novu podporu investic. Chceme chytré investice, které budou využívat výsledků výzkumu a budou přinášet vysokou přidanou hodnotu realizovanou zde v ČR, to je novela zákona o investičních pobídkách, která je nyní v parlamentu,“ uvedla Marta Nováková.

MPO také připravujeme nový program „Chytré průmyslové zóny“, který se bude soustředit na podporu takových zón, kde bude zajištěna spolupráce s výzkumnými organizacemi, zároveň budou ekologické (např. ve smyslu hospodaření s vodou) a v neposlední řadě budou připraveny na Průmysl 4.0. Například vybavení technologiemi umožňujícími zavedení IoT a to už v blízké době postavených na technologii 5G. Klíčové aplikace 5G budou v průmyslu a v autonomní mobilitě.

Připraven je zcela nový program TREND, který podporuje projekty průmyslového výzkumu v klíčových nových technologiích, včetně umělé inteligence a Průmyslu 4.0. Na celý program je alokováno téměř 10 mld. Kč a první výzva bude v květnu. MPO připravilo i novou výzvu Technologie 4.0, která umožňuje investice do digitální transformace malých a středních firem, které podporu potřebují nejvíce. Výzva už je vyhlášena.

Digitalizace státu i ekonomiky je vysokou prioritou. Proto vláda schválila 3. října 2018 program Digitální Česko. Ministerstvu průmyslu a obchodu byla svěřena gesce za jeden ze tří pilířů programu, a to za koncepci Digitální ekonomika a společnost.

Hlavním cílem MPO je odstraňování legislativních a obchodních bariér a podpora českých firem při využívání technologických příležitostí a digitální ekonomiky tak, aby měly co nejlepší podmínky dostat se na špičku ve svých oborech. A jednou z klíčových priorit Ministerstva průmyslu a obchodu je mimo jiné „Umělá inteligence“. ČR má obrovský potenciál být v této oblasti technologickým lídrem, díky kombinaci excelentních výzkumných kapacit, firmám investujícím do výzkumu a vývoje v této oblasti i silné podpoře ze strany vlády.

ČR usiluje o získání jednoho z Evropských center excelence pro oblast „Umělé inteligence“. Přínosem by byla nejen prestiž, ale také další zvýšení konkurenceschopnosti České republiky, produktivity a tedy i další růst platů.

Na MPO se zpracovává strategický dokument s názvem „Národní strategii umělé inteligence“, který bude předložen k projednání vládě do konce dubna tohoto roku. Cílem strategie je definovat konkrétní nástroje pro podporu vědecké a soukromé sféry tam, kde jsme silní, abychom vytvořili skvělé podmínky stát se lídrem v AI nejen v Evropě.

„Zároveň chceme pomoci malým a středním podnikům, aby se připravily na nové technologie a obchodní modely, které přináší umělá inteligence. S tím by měly pomoct tzv. Digital Innovation Hubs, které pomohou s digitální transformací, či chceme podpořit tzv. testbedy, kde si firmy mohou nové věci otestovat a získat know-how k jejich novým záměrům,“ řekla ministryně.

V neposlední řadě chce MPO aktualizovat Memorandum o budoucnosti automobilového průmyslu v České republice z roku 2017, kdy jednou z klíčových oblastí digitalizace. Velké téma je autonomní mobilita, kde se setkává kompetence ČR v automobilovém průmyslu s kompetencí v ICT a umělé inteligenci.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama