Ing. Ondřej Feber

  • BPP
  • Karviná
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,45. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

20.03.2023 17:40:00

Pilotní program Školáci k zubaři začne v pátek

Pilotní program Školáci k zubaři začne v pátek

Již tento pátek začne pilotní projekt karvinského senátora Ondřej Febra „Školáci k zubaři“.

 Autobus se zhruba čtyřicítkou dětí ze škol ve Stonavě a Doubravě vyrazí ten den ráno k zubní klinice AJNA v Ostravě, kde jím díky vstřícnosti majitelů odborníci provedou prohlídku jejich chrupu a jednoduché zákroky. V případě složitějších zásahů si pak rodiče dovezou děti na kliniku v dohodnutém termínu.

„Kdysi měla naše republika perfektní preventivní program péče o chrup školních dětí. Od toho se upustilo a je to škoda. Na mou senátní kancelář, i když nejsem lékař, se obraceli občané z Karvinska s tím, že je pro ně téměř nemožné najít zubaře, který přijímá nové pacienty, a to především pro jejich děti. Začal jsme se aktivně zajímat o legislativní zajištění dětské stomatologie a díky mé práci v senátu jsem se seznámil s velmi zkušeným lékařem, Lubomírem Beranem, majitelem kliniky AJNA, kterému jde o stejnou věc,“ vysvětluje karvinský senátor Ondřej Feber.

Pilotní projekt Školáci k zubaři je určen zejména pro ty, kteří nemají svého ošetřujícího stomatologa. AJNA jim bude poskytovat péči do doby, než se zlepší situace s přístupem nejmladších pacientů k péči hrazené zdravotními pojišťovnami.   

„Zatím nemůžeme přesněji určit počty dětí v regionu, které nemají přístup ke stomatologické péči. Z prvních dvou obcí, které jsem do programu zapojil, z Doubravy a Stonavy, nabídku využili rodiče cca 12 procent školáků,“ doplnil senátor Feber s tím, že páteční akce tentokrát proběhne pod záštitou zdravotní pojišťovny VZP, i když je určena pro pojištěnce všech zdravotních pojišťoven. 

„Ve zkušební fázi jsme se zaměřili na pomoc dětem na Karvinsku, které je ekologicky, ekonomicky a sociologicky nejvíce znevýhodněno,“ doplnil Feber s tím, že v budoucnu chce jeho tým tento program rozšířit na další města a obce na Karvinsku.

„V Ostravě provozujeme pohotovostní službu, kde měsíčně ošetříme až dva tisíce pacientů. Většina z nich vyhledá pohotovost, protože nemá přístup k zubaři. Alarmující je skutečnost, že jedna třetina z nich jsou děti do patnácti let, některé z nich rodiče přivedli k zubaři poprvé v jejich životě!,“ uvedl majitel kliniky AJNA Lubomír Beran.

Výjezd autobusu: v 8:00 hodin v pátek 24.3.2023 z parkoviště u PZKO Stonava, přes ZŠ Stonava a ZŠ Doubrava do Ostravy na kliniku

Začátek preventivních prohlídek v klinice AJNA: od 9:00 hodin.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama