Ing. Patrik Nacher

  • ANO 2011
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,45. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.05.2020 15:52:00

V jedné věci jsme naprostá velmoc – exekuce

V jedné věci jsme naprostá velmoc – exekuce

Komentář na facebookovém pofilu k nové směrnici EU, která by mohla ovlivnit exekuce

 Co se týká počtu obyvatel, tak jsme poměrně malá země, přibližně 10,5 milionů lidí. No ale v jedné věci jsme naprostá velmoc – exekuce. Těch máme 4,5 milionu. Těm se věnuji roky, protože je to obrovský problém pro řadu lidí, dlužníků i věřitelů. Ti jedni často nic nemají, ti druzí zase, i když se dlužník snaží, skoro nic nedostanou, protože to sežerou náklady vymáhání. A co je docela paradoxní, že na exekucích vlastně vydělává stát, protože aktivity, související s vymáháním pohledávek, podléhají DPH v základní sazbě, tedy 21 %. Ročně to je pro státní pokladnu něco mezi půl a jednou miliardou.

Já bych proto navrhoval, aby se tyto profese (insolvenční správci, exekutoři) přesunuly do snížené sazby, případně je od DPH osvobodit úplně. To ale nemůžeme prosadit u nás ve sněmovně, protože EU... Evropská unie totiž má směrnici, která přesně určuje, jaké služby mohou být ve snížené sazbě, nebo osvobozené od DPH úplně.

Ale (a teď přijde ta dobrá zpráva), od 1. 7. 2022 by měla platit nová směrnice, která už by měla fungovat jinak – místo určování, co může být ve snížené sazbě, by určovala, co v ní být nesmí. Takže stačí pohlídat, aby tam právě úkony kolem vymáhání dluhů nebyly. To už je na naší vládě, které to budu určitě připomínat. Kdyby exekutoři a insolvenční správci neúčtovali s 21 % DPH, zlevní se to o 21 % dlužníkům, nebo naopak věřitelé dostanou o 21 % více, záleží na úhlu pohledu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama