Ing. Vojtěch Munzar

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,39. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

22.02.2019 12:47:08 - Laudová Klára

Důchodoy a investice

1. Myslíte, že bude v roce 2050 na důchody? 2. Kdy se dočkáme důchodů, z nichž bude možné adekvátně vyžít a ne živořit? 3. Proč když je vláda neschopná, nepředloží opozice nový vlastní návrh důchodové reformy? 4. Spoříte si na důchod? Jakou formou? 5. Proč jsou úrokové sazby při spoření v bankách 0,00000000něco ale když si třeba berete půjčku nčbo hypotáku, je úrok několik procent a banky stále tvrdí, že jde o nízké úroky? 6. Co byste doporučil člověku s příjmem 20 tisíc hrubého - kam vložit své peníze, aby se mu zúročili a zajistil se na stáří. Takový člověk má pro vaši představu zhruba 500-1000 Kč, které může měsíčně na spoření odložit. Na velké invetsicie třeba do nemovitostí to teda není. Dnes už nemá šanci si koupit ani nemovitost pro sebe. Vím, že je otázek více, ale určitě nejsem sama, kterou tohle trápí a zajímá. Laudová Klára

Odpověď

01.03.2019 13:54:48 - Ing. Vojtěch Munzar
Vážená paní Laudová,

pokusím se Vám odpovědět co nejlépe a rovněž v bodech: 

1) V roce 2050 bude více lidí v důchodovém věku než dnes, díky pokroku ve zdravotnictví a kvalitě života budou lidé žít déle, a naopak bude méně lidí ve věku, kdy vydělávají a platí daně. Proto je nutná systémová změna důchodů. 

2) Bohužel to není jen o parametrických změnách stávajícího průběžného systému. Je potřeba změna sytému jako takového, aby byly důchody adekvátní. 

3) Aby byla jakákoliv reforma udržitelná a nezrušila se ihned po dalších volbách, musí politické strany napříč spektrem dospět k dohodě. Nesmí se totiž opakovat situace, která nastala u druhého pilíře. 

4) Mám např. důchodové připojištění a spořící životní pojištění. 

5) Banky se řídí podle sazeb, které vyhlašuje Česká národní banka, přičemž právě rozdíl mezi sazbou, za kterou banka peníze půjčuje a sazbou, kterou uložené peníze úročí, je pro banku hlavní výdělečná činnost. 

6) To není jednoduchá otázka, univerzální recept totiž neexistuje a je to hodně individuální. Nejlépe je měsíčně spořit a po několika letech zkusit naspořenou částkou investovat (a tím nemyslím výhradně nemovitost). 

Přeji pěkný den