JUDr. Hana Kordová Marvanová

  • STAN
  • Praha 11
  • senátorka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.06.2022 10:07:00

Nelze spoléhat na to, že situaci za nás vyřeší policie

Nelze spoléhat na to, že situaci za nás vyřeší policie

Komentář na facebookovém profilu k řešení skandálů v politice

 Nikoho z nás současný skandál, spojený s policejním vyšetřováním, týkajícím se Dopravního podniku hlavního města Prahy, nemůže těšit. Podlamuje to obecně důvěru ve fungování politiky. Pro všechny je to nyní šok, ale každá taková událost může vést i k poučení. V Událostech a komentářích na ČT24 jsem objasnila, jak si myslím, že by se dalo podobným skandálům předcházet.

To nejdůležitější je, včas řešit problémy a podezření, pokud se o nich dozvíme. Důležité také je, aby každý, kdo je v odpovědné funkci, se snažil zabránit škodám a jednal s péčí řádného hospodáře. Nelze spoléhat na to, že situaci za nás vyřeší policie, protože to je až ten poslední prostředek, když všechny ostatní selžou

Zároveň je důležité nastavit atmosféru, v níž se lidé nebudou muset bát upozornit na podezřelé jednání. Jsou to takoví "kanárci v kotelně" nebo "whistlebloweři". Klíčovou roli samozřejmě mají média jako hlídací psi demokracie a měla by na takové kauzy upozorňovat včas.

Je symbolické, že tento skandál propukl právě 50 let od propuknutí jiné aféry, a to Watergate. Sice to trvalo skoro dva roky, ale nakonec bylo v USA vše vyšetřeno a byla vyvozena nejen trestní, ale i politická odpovědnost. Právě řešení takových skandálů a také vyvození odpovědnosti paradoxně pomáhá tomu, aby demokratické státy byly skutečně právním státem, kde se zákony dodržují a kde lidé mohou věřit, že právo platí pro každého stejně.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama