JUDr. Michal Hašek

  • ČSSD
  • Jihomoravský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,15. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

6. 10. 2020 8:41:00

Křesla jako program aneb o všelikém kvaltování v Brně

Křesla jako program aneb o všelikém kvaltování v Brně

Komentář na facebookovém profilu k povolebnímu vyjednávání

Se zájmem sleduji jednání o nové krajské koalici na jižní Moravě jako budoucí opoziční krajský zastupitel. Dovolím si v té souvislosti několik postřehů:

1) mrzí mne obejití vítěze voleb jako princip. Do politiky jej přinesl prezident Klaus v roce 2010, kdy nepověřil vítěze parlamentních voleb ČSSD prvním pokusem sestavit vládu. Myslím, že pro politickou kulturu obecně bylo dobré, aby pan hejtman Šimek jako lídr vítězného ANO měl šanci alespoň oslovit ostatní zvolené subjekty a zjistit koaliční potenciál ANO pro roky 2020-2024. Dopadlo by to možná stejně, ale respektovalo by to výsledek demokratických voleb. To se nestalo a řada voličů může mít pocit marnosti aktivní účasti na volbách.

2) letos šlo o krajské volby a kulisy brněnského magistrátu se k vyjednávání o budoucnosti kraje podle mne nehodí. Kraj není jenom Brno a pokud si dobře pamatuji, za Juránka ani za mne se kraj z brněnského magistrátu neřídil.

3) možná nejpodstatnější bod - vidíme, slyšíme a čteme 2 dny po volbách kdo bude mít jakou funkci, ale ani slovo o programové debatě, o programové shodě těch, kteří se "dohodli, že se dohodnou"... tak jasně, chtějí do funkcí, chtějí moc ... ale slovy klasika ... není to málo, Antone Pavloviči???

Zatím ten kvasikoaliční trysk pro jižní Moravu znamená pouze to, že první starostí hochů, kteří spolu mluví pod dohledem zkušených brněnských zákulisních hráčů, je rychle sednout do nejvyšších krajských křesel s měsíční odměnou od cca 70 tisíc (tzv. uvolněný předseda výboru) až po cca 130 tisíc (hejtman kraje). Program se asi dá nějak dohromady až dodatečně, hlavně ty funkce... A tohle vydávají některá média a političtí analytici za novou svěží politiku pro jižní Moravu za účasti KDU-ČSL a ODS, ale i (staro)nových nadějí regionální politiky - STAN a Pirátů. Tak uvidíme, kdy a s jakým programem nová koalice na jižní Moravě přijde.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama