JUDr. Pavel Staněk, MBA

advokát ,člen OR ODS Hradec Králové
  • ODS
  • Královéhradecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,26. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

01.02.2023 16:38:41 - pavel.zeleny

Nelegální migrace

Tvrdíte-aspoň teda Rakušan, že počet migrantů klesá a chce zrušit kontroly. Co vy na to? Nemyslíte, že pokles je způsoben zimou? Proč nevyčkáte, co přijde po ní? A druhá věc. Kolik legálních migrantů z Ukrajinu tu teď aktuálně je? Máte o nich přehled?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

03.02.2023 11:18:35 - JUDr. Pavel Staněk, MBA
 Vážený pane Zelený,
dovolte, abych Vás touto cestou oslovil a odpověděl na Váš dotaz ze serveru Parlamentní listy, který se ke mně dostal dnes, tedy 2. února 2023.

Rád bych začal odpovědí na otázku, která se týká počtu uprchlíků z Ukrajiny, jenž prchají před agresí Ruské federace. Možná Vás to překvapí, ale i jako poslanec vycházím z oficiálně dostupných statistik Ministerstva vnitra, které jsou k dispozici na stránkách pod odkazem: mvcr.cz. Na základě Vašeho dotazu jsem se tedy na stránky podíval a ministerstvo jasně deklarovalo, že za uplynulý rok, tedy kalendářní rok 2022, vydalo víza dočasné ochrany pro celkový počet 473 216 válečných uprchlíků. Na druhou stranu Vás mohu ubezpečit, že tento počet lidí se v ČR nepohybuje, protože se někteří již vrátili zpět do své rodné vlasti, tedy bude celkový počet menší. Přesné číslo Vám však neřeknu, protože ho nemám k dispozici.

Nyní bych se rád dostal k otázce kontroly hranice se Slovenskou republikou. Jak jistě víte, tak vláda dne 1. února 2023 na svém jednání rozhodla, že se stále kontroly zruší na hraničních přechodech se SR od 5. února 2023. Osobně tento krok považuji za správný, protože počet uprchlíků se výrazně zmenšil a také se jednalo o abnormální vytížení našich policistů v odboru cizinecké policie a spolu s nimi i armády. Pan ministr vnitra Vít Rakušan však avizoval, že policie bude stále provádět pouze namátkové kontroly ve vlacích a dalších hraničních oblastech se Slovenskou, ovšem již nikoliv pravidelné. Jako poslední bych rád zmínil, že samotné kontroly by již stejné bylo možné prodloužit pouze o 2 měsíce, protože ČR vyčerpala 4 měsíce z 6 možných dle platné evropské legislativy na ochranu Schengenského prostoru. Tedy, abych to shrnul, tak s tímto rozhodnutím souhlasím. Pokud by se však situace zhoršila, tak budu plně pro opětovné zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem.
V případě, že byste měl doplňující dotaz či dotazy, tak se na mě obraťte skrze emailovou adresu: StanekPa@psp.cz a rád Vám na vše odpovím.
S přátelským pozdravem a přáním všeho dobrého
Pavel Staněkposlanec Poslanecké sněmovny PČR