Jakub Kulhánek, MA

  • ČSSD
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,66. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.08.2021 11:39:00

Česko-egyptské podnikatelské fórum je příležitostí k navázání nových partnerství

Česko-egyptské podnikatelské fórum je příležitostí k navázání nových partnerství

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) navštívil v čele podnikatelské mise Egypt.

 Se svým protějškem Šukrím jednal o bilaterálních tématech, včetně česko-egyptské obchodní spolupráce, situaci v regionu Blízkého východu nebo cestovním ruchu v kontextu pandemie. Ministra přijal rovněž prezident Sísí.

Při jednání s ministrem Šukrím hovořil ministr Kulhánek také o kulturní spolupráci v rámci unikátní výstavy Sluneční králové, o vztazích zemí V4, EU a NATO s Egyptem a bezpečnostních otázkách spojených s děním v Libyi a Sýrii. Prostor věnovali také zvládání migrace. Prezidentu Sísímu předal ministr Kulhánek pozvání k návštěvě Prahy od prezidenta Miloše Zemana.

Návštěva rovněž obnovila tradici cestování v doprovodu podnikatelských misí, kterou přerušila pandemie koronaviru. Podpora českých podnikatelů je jednou z priorit ministra Kulhánka, a proto jej doprovázeli zástupci 15 českých firem, mezi jinými z oborů vodohospodářství, finančních služeb nebo obranného průmyslu. Jednalo se o první takovou cestu ministra Kulhánka a teprve čtvrtou od začátku minulého roku. „Společně s ministrem Šukrím jsme zahájili česko-egyptské podnikatelské fórum pořádané oběma obchodními komorami a jsem si jistý, že to bude příležitost k posílení stávající hospodářské spolupráce a navázání nových obchodních partnerství. I pan prezident Sísí má vynikající přehled a podporuje zapojení českých firem do projektů v tomto regionu,“ uvedl šéf české diplomacie.

Ten zároveň ujistil egyptskou stranu o tom, že Česko neklade nadbytečné podmínky pro cestování Čechů do Egypta za účelem rekreace. „Před pandemií sem jezdilo řádově 300 tisíc českých turistů ročně. My doufáme, že se co nejdříve dostaneme zpět k těmto číslům. I když je samozřejmě v našem zájmu ohlídat si šíření nových mutací a zajistit, aby cestování bylo předvídatelné, ale zároveň bezpečné pro naše občany,“ uvedl Kulhánek. Stávající data ECDC nenapovídají tomu, že by se měl Egypt v cestovatelském semaforu přesunout do černé barvy a následovat tak např. Tunisko. Prezident Sísí Kulhánka ujistil, že Egypt věnuje maximální pozornost bezpečnosti turistických resortů, včetně očkování personálu nebo zpřísnění hygienických podmínek.

Ministr Kulhánek se setkal také českými příslušníky a vedením mírové a monitorovací mise MFO na Sinaji, které se ČR účastní a přispívá do ní již od roku 2009. Od roku 2013 v misi slouží také letecký a pozemní personál Armády ČR s letounem CASA C-295M, který se podílí na monitoringu situace a přepravě osob a materiálu. „MFO představuje klíčový prvek v regionální bezpečnostní architektuře a jsme rádi, že můžeme přispět k této operaci. Naše účast je vysoce hodnocena a mandát byl parlamentem prodloužen do konce roku 2022,“ uvedl ministr.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama