Jan Hamáček

  • ČSSD
  • 1. místopředseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,88. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.09.2021 9:15:00

Je na samosprávách, aby si různé sazby poplatků v souladu se zákonem obhájily

Je na samosprávách, aby si různé sazby poplatků v souladu se zákonem obhájily

Ministerstvo vnitra (MV) nebrání zavedení různých sazeb poplatku za komunální odpad. MV není gestorem zákona a zákon o místních poplatcích nevykládá, vykonává jen dozorovou činnost. Nastavení a zdůvodnění ceny je na samosprávách.

 Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poslal 16. září 2021 primátorovi hlavního města Prahy Zdeňku Hřibovi dopis, ve kterém mu vysvětluje situaci ohledně poplatků za komunální odpad (viz příloha). Mj. ho informuje, že gestorem zákona o místních poplatcích je Ministerstvo financí a MV ze zákona pouze dozoruje a nabízí metodickou pomoc. Do výkladu zákona však MV nezasahuje. Nastavení cen za komunální odpad je plně na samosprávě.

MV hlavnímu městu Praze poskytlo metodickou pomoc při přípravě vyhlášky s tím, že gestor zákona Ministerstvo financí doporučuje, aby sazba za množství odpadu byla nastavená jednotně. „Ministerstvo vnitra samosprávám v ničem nebrání ani nediktuje, jaké ceny za odpad mají nastavit. Vnitro zákon o poplatcích nevykládá a je na samosprávách, aby si různé sazby poplatků v souladu se zákonem obhájily,“ vysvětlil Jan Hamáček a dodal, že není na MV, aby jejich zdůvodnění posuzovalo.

MV nicméně iniciovalo jednání za účasti ministerstev financí a životního prostředí s cílem najít spravedlivé řešení. Jeho výsledkem je, že nastavení různých sazeb za komunální odpad možné je, nesmí však vést k diskriminaci jednotlivých poplatníků. Nastavení cen by dle gestora mělo být motivováno objektivními a racionálními důvody s cílem snižovat produkci odpadu a jeho třídění.

Při přípravě příslušné obecně závazné vyhlášky tak MV nebude řádně zdůvodněné různé sazby poplatku zpochybňovat a nijak různému nastavení cen bránit.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama