Jaroslav Martinů

  • ODS
  • Pardubický kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,65. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

14.06.2018 12:56:41 - zemědělec

Voda

Proč nevzniknout třeba nějaké dotace pro ty, co vodou šetří nebo pro lidi, aby takový systém mohli vůbec vybudovat? Za vzor se dává Izrael. A vím, že i u nás se už někde systém ujal. Proč ho ale nevyužívá více zemědělců? Zavývá se tím někdo?

Odpověď

29.06.2018 9:54:19 - Jaroslav Martinů
Ano, vážený pane,
dobře rozumím Vašemu návrhu, jsme svědky, že v posledních letech vidíme a stále častěji slyšíme o nadcházejícím velkém problému, kterým je prohlubující se sucho. Vymýšlí se celá řada různých řešení a úspor, což je zcela jistě velmi správné. Dává se nám za vzor i Izrael, který má obrovské zkušenosti a hlavně úspěchy s hospodaření s vodou.
Je velmi politováníhodné, že v naší zemi, kde vždy byla vodní hojnost, stojíme na prahu velkých problémů s nedostatkem vody. V naší republice ročně naprší v průměru cca 50 miliard kubíků vody, z kterých vodárenské společnosti upraví „pouhých“ 1,4 miliardy kubíků pitné vody, a to pro potřeby nejen obyvatelstva, ale též i průmyslu a dalších odběratelů.
Roční spotřeba vody je 88 litrů na osobu a den. V Rakousku a Německu je 2x větší, v USA dokonce 4x větší.
Osobně se domnívám, že našim hlavním problémem je zásadní nárůst výparu, který se dle některých odhadů za poslední desetiletí zvýšil až o 150% původních odvěkých hodnot. Takto každým rokem ztrácíme mnoho vody, a to za stavu, kdy prší stále stejně. Tato skutečnost má za následek trvalé vysoušení krajiny se všemi následky včetně hynutí lesů.
Děkuji za otázku a jsem s pozdravem