MUDr. Jiří Koskuba

ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,66. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.10.2016 17:35:02

Volby a preferenční hlasy

Volby a preferenční hlasy

Interpelace na ministra vnitra z 25.10.2016 ve věci voleb a posílení významu preferenčních hlasů

 

Vážený pane ministře,

s ohledem na názory a postřehy v mém okolí, nízkou volební účast i odpověď pana ministra Dientsbiera na mou předchozí interpelaci mi dovolte ve stručnosti přijít se dvěma návrhy týkajících se voleb:

1.     Proč volby z pátku a soboty nepřesunout kupř. do prostředku pracovního týdne, kdy by volební místnosti byly otevřeny od časných ranních hodin do nočních? Takto by snad, s ohledem na zvyklosti našich voličů, ve všední pracovní den účast voličů stoupla. Pochopitelně za předpokladu usnadnění přístupu k voličskému průkazu pro lidi pracující mimo domov.

2.     Pro zvýšení zájmu voličů rovněž považuji za nezbytné, aby preferenční hlasy měly absolutní přednost při stanovení konečného pořadí na kandidátkách, bez jakýchkoliv dalších procentuálních aj. omezení. Blíže viz připojená odpověď Vašeho vládního kolegy.

Odpověď ministra Dienstbiera na interpelaci ve věci „Posílení významu preferenčních hlasů“ ze dne 8.7.2016

Souhlasím s Vámi v tom, že přednostní (preferenční) hlasy by ve volebním klání měly být tím faktorem, který určí konečné složení zastupitelského orgánu. Jako senátor jsem předložil návrh novel volebních zákonů založený na principu, že pořadí zvolených kandidátů na kandidátních listinách ve všech typech voleb, kde je uplatněn princip poměrného zastoupení, by se určovalo podle počtu přednostních hlasů bez ohledu, zda by jejich počet dosáhl jakkoliv stanovené hranice vztažené k celkovému počtu hlasů odevzdaných pro kandidátní listinu. Tento návrh bohužel v Parlamentu nezískal podporu.

Jakákoliv úprava dosavadního systému, která by si kladla za cíl více promítnout počet přednostních hlasů do výsledků voleb, by zcela jistě vyžadovala změnu příslušných volebních zákonů. V souladu se zákonem č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy, (tzv. kompetenční zákon) spadají veškeré záležitosti týkající se voleb v České republice do působnosti Ministerstva vnitra. Doporučuji Vám proto obrátit se s dotazy na změny volebních zákonů na tento resort, kde Vám jistě poskytnou relevantní informace. Máte samozřejmě také možnost využít svého ústavního práva na zákonodárnou iniciativu v této věci.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama