MUDr. Přemysl Sobotka

senátor v letech 1996-2016
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,29. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

01.03.2011 16:05:11

Proč odstupuje vedení liberecké nemocnice?

Proč odstupuje vedení liberecké nemocnice?

V liberecké nemocnici jsem strávil třicet let svého lékařského profesního života. V této nemocnici jsem začínal a i dnes, kdy se věnuji politice, jsem s ní intenzivně spjat.

Proto mě překvapila zpráva, že vedení nemocnice, ředitel i jeho náměstci, "dobrovolně" odstupují ze svých funkcí. Co je za tímto náhlým krokem? Nemocnice v Liberci je krajskou nemocnicí ovládanou hejtmanstvím Libereckého kraje a libereckou radnicí. V dobách, kdy primátorem města byl Jiří Kittner, mělo vedení nemocnice volné ruce k řízení nemocnice, samozřejmě s požadavkem na kvalitní péči o pacienta.

Pod vedením ředitele Luďka Nečesaného se nemocnice zmodernizovala, přestavěly se zastaralé části a došlo k další modernizaci zařízení a vybavení. Nemocnice v Liberci daleko přesáhla svým významem a kvalitou lékařské péče hranice Libereckého kraje. Navíc nemocnice pod vedením pana Nečesaného hospodařila s přebytkem, který například v roce 2010 činil více než sto miliónů korun. Většinou byly tyto peníze použity na odměny lékařů a ostatních zdravotníků. Liberecká nemocnice se tak mohla pochlubit, že po elitní pražské nemocnici Na Homolce, má její personál druhé nejvyšší platy v České republice. Vždyť lékaři, samozřejmě včetně přesčasů, měli v roce 2010 průměrný výdělek přes šedesát šest tisíc korun a sestřičky přes třicet dva tisíce korun. Ukažte mi druhou takovou nemocnici!

Poté, co se změnilo v roce 2008 politické vedení kraje a loni také samotného Liberce, však vedení takto úspěšné nemocnice náhle "dobrovolně" odstupuje. Jde skutečně o svobodné rozhodnutí managementu? Jsem přesvědčen, že nikoliv.

Ptám se, komu výměna vedení nemocnice, ať už dobrovolná či vynucená, slouží?

Proč se socialisté, ovládající složení správní rady Liberecké nemocnice, tolik obávají jejího úspěchu? Není to proto, že tým Luďka Nečesaného svou prací dokazoval, že naše zdravotnictví není v kolapsu, že lékaři nepotřebují k dobrým platům vyděračské akce odborů?

Není to proto, že liberecká nemocnice dokazovala, jak plané a často smyšlené jsou teze České strany sociálně demokratické o českém zdravotnictví a že dobré vedení může být úspěšné i v současném systému? Tým pod vedením pana Nečesaného končí. Přijde nový management s podporou správní rady, kterou vybere kraj a město Liberec s touhou po změně. A možná nové vedení skutečně potvrdí to, čím socialisté straší. Všude kolem dluhy, marasmus a zmar. Liberecká nemocnice do tohoto obrazu českého zdravotnictví nezapadala a asi proto její vedení "dobrovolně" odstoupilo.

MUDr. Přemysl Sobotka, předseda libereckého RS ODS a 1. místopředseda Senátu PČR

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama