Marek Novák

  • ANO 2011
  • Zlínský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,65. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

01.11.2019 10:59:14 - Lenka M.

Můžete mi vysvětlit proč?

Převzato z médií: O navýšení rodičovského příspěvku se v posledních měsících vedly na politické scéně dlouhé boje. Vláda nakonec odsouhlasila 80 tisíc navíc všem rodinám, které budou příspěvek pobírat od 1. ledna 2020 nebo získají nárok na rodičovskou v budoucnu. Jenže další pravidla – třeba o maximální měsíční výměře pro rodiče bez předchozího příjmu – zůstanou stejná. Pro každou třetí rodinu se tak nic nezmění na tom, kolik jí měsíčně přijde na účet. Ptám se proč se limit nezvýší? Proč část rodičů takhle diskriminujete? Jestli jsou peníze na zvýšení příspěvku, proč se nezvýší i limit? Děkuji za osvětlení. Lenka

Odpověď

06.09.2021 9:05:24 - Marek Novák
Vážená paní Lenko, omlouvám se Vám za pozdní odpověď. Navýšení rodičovského příspěvku probíhalo na konci roku 2019 v rámci schvalování státního rozpočtu a hodně tehdy vyhrotilo vztahy na politické scéně, včetně vztahů v rámci vládní koalice. Plošné navýšení tehdy dle odhadů znamenalo dodatečné nároky na státní rozpočet ve výši 2,6 miliardy korun.
Pohledy na spravedlivé podmínky výplaty příspěvků se odvíjely v napětí mezi snahou pomoci co největšímu počtu rodin a únosnou mírou výdajů z rozpočtu. Výsledné navýšení bylo kompromisem mezi pohledy jednotlivých politických stran na tuto otázku a soulad nebyl ani v rámci koalice či mezi jednotlivými komorami parlamentu.