Mgr. Bc. Vít Rakušan

  • STAN
  • 1. místopředseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,48. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

6.8.2022 13:15:00

Lidé datovkám přichází na chuť

Lidé datovkám přichází na chuť

Datové schránky jsou čím dál oblíbenější. Dokládá to fakt, že tento týden počet zřízených datových schránek fyzických osob překročil číslo 500 000. Od nového roku bude uživatelů ještě víc, rozšiřuje se okruh těch, kterým bude zřízena automaticky.

 O snadnou elektronickou komunikaci prostřednictvím systému datových schránek je zájem, dne 1. 8. 2022 byla zřízena datová schránka pro fyzické osoby už s pořadovým číslem 500 000.

„Mám radost, že jsme v tomto případě pokořili hranici půl milionu uživatelů. Je to důkaz toho, že lidé datovkám přichází na chuť a využívají je pro komunikaci ať už s úřady, nebo třeba s podnikateli a firmami,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan. Nejvíce zpřístupněných datových schránek fyzických osob je v Praze (přes 128 000), v zahraničí je jich pak zřízeno nejvíce slovenským občanům (525).

Ministerstvo vnitra navíc očekává další výrazný nárůst počtu uživatelů. Od 1. ledna 2023 se totiž rozšiřuje skupina subjektů, kterým budou zřizovány datové schránky automaticky ze zákona.

V případě datových schránek fyzických osob, tedy občanů, bude datová schránka automaticky zřízena po prvním přihlášení ke kterékoli digitální službě státu prostředkem pro elektronickou identifikaci. Tedy například pomocí mobilního klíče eGovernmentu, eObčanky nebo bankovní identity. Pokud ale občan nebude chtít datovou schránku využívat, bude si ji moci na základě žádosti deaktivovat.

Datové schránky právnických a podnikajících fyzických osob (typicky OSVČ) budou zřízené automaticky po jejich zápisu do příslušné evidence. V tomto případě bude povinnost ze zákona datovou schránku využívat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama