Mgr. Ing. Ivana Řápková

ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,12. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

11.04.2013 16:26:25

Ivana Řápková: Zneužívání sociálních dávek není maličkost

Ivana Řápková: Zneužívání sociálních dávek není maličkost

Každý sociální systém je založen na solidaritě těch, co pracují a odvádějí daně do státní pokladny, s těmi, kteří jsou momentálně bez příjmů a potřebují pomoci.

Tento systém je také založen na důvěře v to, že se peníze dostanou k lidem, kteří je opravdu potřebují. Současně však musíme počítat i s tím, že tento systém, jako kterýkoliv složitý mechanismus, má určitou míru zneužitelnosti. Úkolem politiků by mělo být ztráty v systému eliminovat prostřednictvím různých kontrolních mechanismů.  V opačném případě se totiž stane, že budou lidé vnímat sociální systém jako nástroj sociální nespravedlnosti. Někteří do systému stále jen přispívají, někteří ho zneužívají a mají se dobře na úkor těch, kteří chodí do práce.

V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi zaznělo, že zneužívání sociální pomoci je fikcí. S tímto výrokem z úst pracovníka společnosti Člověk v tísni bohužel nemohu souhlasit. Jen v roce 2010 bylo odhaleno zhruba třicet tisíc případů zneužití sociálních dávek za zhruba 140 milionů korun. Kolik podobných případů zůstalo neodhaleno, si můžeme jen domýšlet.

Problém však nespočívá jen v množství peněz, které jsou vyplaceny neoprávněně. Celý sociální systém by měl být nastaven tak, aby byli jeho klienti motivováni ke změně. Aby nepřestávali s hledáním práce, aby se pokusili řešit svou bytovou situaci, aby s pomocí sociálních pracovníků hledali cestu ze sociální pasti. Podvodníci, kteří zneužívají sociální systém a parazitují na něm, jsou naopak dlouhodobou potenciální hrozbou pro společnost, neboť se často podílejí na zvyšování kriminality, ohrožování mravní výchovy dětí a mládeže, zhoršování situace v oblasti zneužívání návykových látek a podobně.

Zneužívání sociálních dávek není maličkost. Je to reálný problém s dalekosáhlými důsledky. Můžeme se buď pokoušet tento problém řešit a hledat cestu, jak zneužívání zamezit. Nebo nad ním můžeme přivřít oči a čekat, co neřešení problému přinese v budoucnosti. Pro takový experiment však já nemám pochopení.

Ivana Řápková, poslankyně PČR

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama