Mgr. Jan Grolich

  • KDU-ČSL
  • Jihomoravský kraj
  • hejtman
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.01.2022 21:45:00

Chceme dělat opatření, která mají pro krajinu skutečně význam

Chceme dělat opatření, která mají pro krajinu skutečně význam

Jihomoravský kraj dnes spustil 1. ročník klání Cena za krajinu 2021. Do finále postoupilo z 43 projektů deset.

 Do finále postoupilo z 43 projektů deset, které už fungují na území Jihomoravského kraje a bojují proti klimatickým změnám, pomáhají přírodě, podporují rozmanitost různých druhů rostlin a živočichů nebo vymýšlejí, jak lépe zadržet vodu v krajině. Lidé z nich můžou zasláním sms zprávy do 31. ledna 2022 vybrat projekt, který obdrží Cenu veřejnosti.

Cílem soutěže je motivovat obce, zemědělce, soukromníky, neziskovky a další k lepšímu hospodaření v krajině. Za Cenu veřejnosti je odměna 50 tisíc korun. A jak se dá hlasovat? Na webových stránkách ZDE si vyberte svého favorita. SMS pošlete na telefonní číslo +420 736 301 599 v následujícím tvaru: KRAJINA (mezera) příslušné číslo vybraného projektu (např. KRAJINA 1).

"Jsem rád, že do Ceny za krajinu s námi šli zástupci Mendelovy univerzity a Nadace Partnerství. Potřebujeme příklady dobré praxe, abychom mohli inspirovat ostatní ale také sami sebe. Chceme dělat opatření, která mají pro krajinu skutečně význam. Kdo jiný by se měl o krajinu starat než kraj," zdůraznil hejtman Jan Grolich.

Odborná komise složená z představitelů Jihomoravského kraje, Nadace Partnerství a Mendelovy univerzity v Brně, kterou zastupují děkanka Zahradnické fakulty a děkan Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií, pak vybere v únoru tři nejlepší finalisty. Výsledky vyhlásí nejpozději do konce března. Jihomoravský kraj mezi vítěze rozdělí 230 tisíc korun – 1. místo bude oceněno 100 000, 2. místo 50 000 a 3. místo 30 000 korun.

„Projekty hodnotíme velmi komplexně. Jak ovlivňují celé povodí, jak zapadají do okolí nebo třeba i to, zda podporují druhovou rozmanitost naší krajiny. Cena veřejnosti je třešničkou na dortu, díky níž chceme do tématu vtáhnout všechny Jihomoravany a Jihomoravanky, protože věříme, že jim záleží na tom, jak bude náš kraj vypadat v budoucnu," uvedl náměstek pro oblast životního prostředí a předseda hodnotící komise Lukáš Dubec.

„Krajina jižní Moravy naléhavě potřebuje zásadní proměnu. Cena za krajinu představuje nejlepší projekty realizované v Jihomoravském kraji, které při obnově krajiny postupují komplexně a řeší současně všechny její problémy. Obce, zemědělci, spolky i individuální vlastníci pozemků mají spoustu inspirativních příkladů, jak to dělat správně a maximálně efektivně,“ říká člen hodnotící komise Martin Smetana z Nadace Partnerství, který se věnuje adaptačním opatřením v krajině a v projektu Živá půda radí vlastníkům půdy.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama