Mgr. Lubomír Metnar

  • BPP
  • ministr obrany
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,97. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.12.2019 17:52:00

Nové vrtulníky budou kompletně připraveny do konce roku 2023

Nové vrtulníky budou kompletně připraveny do konce roku 2023

Na letišti v Praze-Kbelích přistál v pátek 13. prosince dopoledne armádní speciál. Ze služební cesty v USA se vrátil ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata a další členové delegace.

 Během třídenního pobytu ministr obrany se svým americkým protějškem Markem Esperem podepsali mezivládní dohodu o nákupu dvanácti moderních amerických vrtulníků pro českou armádu za 14,6 miliardy korun.

Po příletu se ministr ještě v letištní hale setkal s novináři na tiskovém brífinku. Zdůraznil, že nákup vrtulníků s nejmodernějšími technologiemi je jedním z klíčových kroků v procesu modernizace Armády ČR. „Nové vrtulníky budou kompletně připraveny ve výzbroji české armády do konce roku 2023. Zajistí schopnost bojové podpory pozemních sil, transport vojáků i odsun zraněných – všechny tyto činnosti armáda požadovala. Sníží se tím i závislost armády na ruské technice,“ upřesnil ministr Metnar.

Naše země bude částku za vrtulníky hradit postupně v několika splátkách až do roku 2024. Nákup bude realizován formou dohody vláda-vláda. To zaručí transparentnost a bezpečnost celého procesu. Navíc Armáda ČR požadovala vojenské vrtulníky osvědčené v praxi a s certifikovanou výzbrojí a Spojené státy jsou jedinou zemí, která toto řešení nabídla.

Zástupci českého a amerického ministerstva obrany jednali kromě vrtulníků také o situaci v Afghánistánu, kde vojáci obou zemí společně působí. „Spojené státy jsou pro Českou republiku jedním z nejbližších partnerů. Dohodli jsme se, že spolupráce v Afghánistánu bude dál pokračovat, společně jsme tam přišli a společně také odejdeme, pokud by nastal vhodný čas,“ řekl ministr Metnar.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout