Mgr. Martin Kupka

  • ODS
  • ministr dopravy
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,77. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.01.2023 13:05:00

Čerství držitelé řidičského oprávnění dostanou k průkazu desatero bezpečné jízdy

Čerství držitelé řidičského oprávnění dostanou k průkazu desatero bezpečné jízdy

V České republice každoročně přibude přibližně 100 tisíc nových řidičů, kteří získají řidičské oprávnění skupiny B.

Ministerstvo dopravy a Besip ve spolupráci s Českou asociací pojišťoven proto připravilo informační leták „Bezpečně na startu“ určený všem čerstvým držitelům řidičských oprávnění.

Leták stručně shrnuje deset hlavních zásad bezpečného a zodpovědného chování mladého začínajícího řidiče. Bezpečnostní desatero, které je inspirováno mimo jiné britskou praxí, obdrží noví řidiči přímo na přepážce společně s řidičským průkazem. {poll title="Anketa:" id="3458" /}

„Jednou z mých priorit je prevence dopravních nehod především u mladých, začínajících řidičů. Na startu své řidičské praxe mladí lidé představují nejrizikovější skupinu účastníků dopravního provozu. Vedle řidičského průkazu na zkoušku, řízení od 17 let s mentorem a dalších systémových změn obsažených v novele zákona o silničním provozu, je důležitá kvalitní výuka v autoškole a prevence zaměřená na mladé řidiče a řidičky,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Aktuálně probíhá distribuce informačních brožur na všech 205 obcí s rozšířenou působností v celé České republice, tedy na úřady, kde jsou vydávány řidičské průkazy. Bezpečnostní leták se zaměřuje na správnou přípravu auta před jízdou a připomenutí nejčastějších a nejzávažnějších příčin dopravních nehod. Řidiči tam proto naleznou připomenutí zákazu používat za volantem mobilní telefon či konzumovat alkohol nebo návykové látky. Dále se zaměřuje na důležitost dodržování bezpečné vzdálenosti a používání bezpečnostních pásů. Nevynechává ani informace, týkající se ohleduplnosti za volantem, připomíná proto fakt, že zvlášť zranitelní jsou chodci a cyklisté a nebezpečnost rychlé a agresivní jízdy. V neposlední řadě v něm najdou řidiči i informaci o tom, jak se chovat v případě, že k dopravní nehodě dojde, ať už se jedná o lehkou nehodu bez zranění, nebo závažnější situaci, ve které je potřeba poskytnout účastníkům nehody první pomoc.

Z hlediska závažných dopravních nehod jsou začínající řidiči rizikovou, ale také ohroženou skupinou účastníků silničního provozu. U řidičů ve věku 18-24 let je zhruba 2,5 krát vyšší riziko, že jejich nehoda skončí úmrtím, než u ostatních věkových skupin. I z hlediska řidičské praxe jsou začínající řidiči nepoměrně často zastoupeni mezi viníky dopravních nehod. Z celkového počtu dopravních nehod, které se během roku stanou v České republice, jich 11 % zaviní řidiči s praxí do 2 let. Tato skupina přitom tvoří pouhá 3 % řidičů.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama