Mgr. Bc. Pavel Herman, MBA, MPA

"Žádná moc nesmí platit více než zákony." Cicero
  • BPP
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,95. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

03.01.2019 11:40:41 - Anna1991

Konzumace nápojů na pracovišti

Dobrý den,
Je možné aby nám zaměstnavatel určoval jaké nápoje budme pít? Například aby nám zakazal pít cocacolu , mebo džusy? A naridil že se bude pít pouze voda?
Děkuji za odpověď.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

04.01.2019 11:10:17 - Mgr. Bc. Pavel Herman, MBA, MPA
Dobrý den, 
ideální je navštívit kontrolní a právní oddělení na Úřadu práce (nebo problém řešit s Inspekcí práce). Docela by Vám i Vašim kolegům pomohlo, kdybyste založili na pracovišti odborovou organizaci. 
Nejsem odborníkem na pracovní právo ani neprovozuju právní služby pod Českou advokátní komorou, proto bude nejlepší se zeptat do detailů advokáta zaměřeného na oblast pracovního práva nebo na některé z poboček Úřadu práce.  
K zákoníku práce č. 262/2006 Sb., (zákoník práce) uvedu pouze důležité zákony vztahující se k pití nápojů a návštěvy WC v pracovní době: §88, §89, §224, § 236 a §300.
Zákon č. 309/2006 Sb.,(zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) //zajištění pitné vody na pracovišti// dle § 2 odst. 1, písm. b)
Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci: §33, §35 a § 39.
V knihovně (Moravská zemská knihovna) je možné si k těmto zákonům zapůjčit i komentář: Zákoník práce - komentář - 5. aktualizované vydání, vydavatelství Wolters Kluwers, ISBN: 978-80-7478-956-4
Váš dotaz je opravdu zajímavý a jenom potvrzuje skutečnost, jak je tento režim pod zástěrkou "svobody a demokracie" pokrytecký, když se zaměstnanec mnohdy musí na pracovišti doprošovat zaměstnavatele návštěvy WC nebo je nucen nedodržovat pitní režim, což je v rozporu nejen se zdravým rozumem, ale i zdravým obecně. 
Vzhledem k tomu, že zde máme mnoho neziskových organizací a aktivistů bojujících za práva imigrantů, bojujících proti výbuchům petard kvůli údajnému ohrožování ptactva nebo feministek bojujících za kvóty žen v politice, nikoliv u popelářů, tak bohužel neznám ani jedinou, která by u nás bojovala za práva zaměstnanců.
PS: Podejte dotaz na právním oddělení na Úřadu práce
Hezký den 
Pavel