Mgr. Petr Štěpánek, CSc.

  • SZ
  • Praha 4
  • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,84. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.04.2018 14:19:37

Civilní obyvatelstvo nesmí být rukojmím situace v Sýrii

Civilní obyvatelstvo nesmí být rukojmím situace v Sýrii

Tvrdě odsuzujeme opakované užití chemických zbraní Asadovým režimem proti vlastnímu obyvatelstvu. Použití chemických zbraní proti civilistům je válečným zločinem a pachatelé musí být postaveni před Mezinárodní trestní soud.

Každý vojenský zásah v regionu, kde svoje zájmy vojensky uplatňuje celá řada světových mocností, však přináší riziko nebezpečné eskalace. Uskutečněný útok lze chápat jako symbolický akt proti porušování mezinárodního práva. Nemá však zásadní vliv na Asadovu schopnost vedení války, nezdá se být součástí širší strategické úvahy a nelze očekávat, že v jeho důsledku dojde ke zmírnění nebo zkrácení současné „občanské“ války v Sýrii. To by přitom mělo být hlavním cílem společného postupu.

Civilní obyvatelstvo nemůže být rukojmím a trpět v konfliktu cizích států a Asada. Je třeba ocenit, že uskutečněný vojenský zásah byl namířen proti čistě vojenským cílům a že se obešel bez civilních obětí.

Skutečným řešením může být jen společný diplomatický postup včetně zpřísnění sankcí, především vůči Rusku, které syrský režim drží při životě.

Jasný signál by měla vyslat i Česká republika tím, že konečně uzavře své velvyslanectví v Damašku, které výměnou za pochybné podnikatelské příležitosti legitimizuje Asadův režim.

„Česká vláda zcela ostudně stále ponechává otevřené velvyslanectví v Damašku, zřejmě pro vidinu obchodních příležitostí při poválečné rekonstrukci syrského režimu pod vedením Bašára Al-Asada. Pomáhá tím legitimizovat válečné zločiny syrského režimu. Působení velvyslankyně Evy Filipi, která kritizuje evropské spojence spíše než Asadův režim, už musí skončit,“ říká Petr Štěpánek, předseda Strany zelených.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout