Mgr. Richard Andrle Sylor, MBA

EU je „ekonomickým obrem, ale "politickým trpaslíkem"
  • BPP
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,88. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24.04.2014 13:32:04 - hanušová

spolupráce v EU

Ještě jeden dotaz, na který jsem se ptala i Okamury v reakci na jeho včerejší vystoupení: Podle jeho názoru a předpokládám, že mluvil za stranu, bychom v rámci EU měli spolupracovat tam, kde je to pro nás výhodné, což je takové typické čecháčkovské uvažování. Proč by ale pak měli mocnost, jako VB, Francie, Německo, chtít spolupracovat s námi? To přece nejde, aby v rámci jednoho členství každý participoval jen na tom, co je pro něj výhodné. Nemyslíte, že je třeba nastavit jasný kompromis?

Odpověď

25.04.2014 11:46:13 - Mgr. Richard Andrle Sylor, MBA

Dobrý den, paní Hanušová.

Pokusím se vysvětlit.


Každá země obhajuje v rámci EU své zájmy (ER) a zájmy svých občanů (EP). Proto existuje Parlament a Rada, kde má každý členský stát své zástupce v roli europoslanců a ministrů. Samozřejmě, že různé právní akty s ostatními zeměmi bychom měli vytvářet tak, aby to bylo pro nás výhodné – o to se snaží každá členská země. EU je organizace více - méně obchodního rázu – nejde zde o sílu vojenskou, mocenskou, či finanční. Současně to není burza, ale promyšlený ekonomicko-obchodní mechanismus se svými vlastními strategiemi.


I my máme co nabídnout, aby to Francii, Německo, apod. mohlo zajímat. Už jen to, že jsme členem tohoto heterogenního uskupení, je síla, kterou jiné země nemohou ignorovat. A tak naše slovo ve světě platí – právě díky členství v dané demokratické unii.

Důkazem demokratické politiky EU je například to, že dokonce Úsvitu, který má pouhých 14 členů, se podařilo v EVROPĚ prosadit petici na zpřísnění imigrační politiky! To už něco znamená, nemyslíte? A to se o změnu snažila pouhá jedna strana naší České republiky.


Mimo to EU funguje tak, že různé politické skupiny společně vytváří frakce za určitým záměrem, který je u nich podobný. A pokud jde o většinovou sílu, tak ta již může něco prosadit. Současně pokud se objeví problém v nějakém – byť malém státu, celá EU řeší onen problém – viz. pomoc Řecku, Kypru apod.. Zde nehrozí, že by byla nějaká malá zemička zapomenuta nebo umlčena. Samozřejmě nemusím připomínat, že záleží i na europoslancích jak budou aktivní, schopní a jak se zachovají.

Snad jsem správně pochopil, co Vás zajímá.

Pěkný den přeji,

Richard Andrle Sylor