Mgr. Tomáš Petříček, Ph.D.

  • ČSSD
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,69. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.08.2020 10:01:00

Americká strana ocenila naši roli v zahraničních misích a NATO

Americká strana ocenila naši roli v zahraničních misích a NATO

Ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček jednal v Plzni s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem. Ten návštěvou České republiky zahájil svou cestu po střední Evropě.

 Šéfové české a americké diplomacie navštívili Muzeum Patton Memorial Pilsen, připomněli si výročí 75 let od konce 2. sv. v. u památníku Díky, Ameriko!a na závěr jednali v plzeňském pivovaru. „Návštěva ministra Pompea, navíc uprostřed pandemie, je důkazem pevného pouta a spojenectví mezi našimi zeměmi a rovněž dokladem osobního nasazení pana ministra ve prospěch posílení transatlantické spolupráce,“ řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček při projevu před plzeňským památníkem Díky, Ameriko!.

„ČR je svobodná a pomáhá zabezpečit odkaz svobody, demokracie a bezpečnosti, který představuje památník Díky, Ameriko. Děkuji, čeští přátelé, za všechno, co děláte pro svobodu, a za to, že v srdci uchováváte vzpomínku na naše padlé krajany,“ uvedl ministr zahraničních věcí USA.

Návštěva Mikea Pompea v České republice je první návštěvou ministra zahraničí USA od roku 2012, kdy do Prahy přijela Hillary Clintonová. „Pokračujeme v jednáních na nejvyšší úrovni. S Mikem Pompeem jsem jednal loni na jaře ve Washingtonu, následovala pak cesta premiéra do Bílého domu,“ připomněl posilování vzájemných vztahů ministr Petříček.

Ministři na okraj návštěvy Plzně a připomenutí konce 2. světové války řešili také aktuální témata. Jednali o bezpečnostní spolupráci ČR a USA, konkrétně o stahování amerických vojsk z Afghánistánu a společném boji proti terorismu, o vztazích s Ruskem a Čínou a snahách těchto mocností posilovat své postavení ve světě či o vzájemném obchodu.

„Na závěr návštěvy Plzně jsme jednali o tom, jak překonat hospodářskou krizi. Shodli jsme se, že potřebujeme investovat do nových technologií a pokračovat ve spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti. Americká strana ocenila naši roli v zahraničních misích a NATO. Dotkli jsme se i tématu Běloruska a nedemokratického průběhu tamních prezidentských voleb,“ shrnul témata jednání šéf české diplomacie.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama