Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,29. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

17.01.2019 19:06:00

Diktuje Hrad rozsudky soudcům a kšeftuje s funkcemi?

Diktuje Hrad rozsudky soudcům a kšeftuje s funkcemi?

Piráti žádají mimořádné jednání sněmovního Ústavně právního výboru. Řešit se tam má údajné ovlivňování soudců Nejvyššího správního soudu.

Piráti chtějí, aby byli na půdu Sněmovny pozváni jak soudci Vojtěch Šimíček a Josef Baxa, tak kancléř Vratislav Mynář nebo přímo prezident Miloš Zeman. Neveřejné jednání Podvýboru pro justici a soudní samosprávu by mohlo proběhnout příští týden.

„Justice nemá šéfa, který zařizuje prezidentovy věci, ale tvoří ji nezávislí soudci. Požádal jsem za náš klub o svolání mimořádného Ústavně právního výboru Sněmovny. Nezávislost soudců musíme důsledně a kategoricky bránit, protože bez nezávislých soudců nejsou ani práva občanů. Je nutné, aby se politici konečně naučili respektovat nezávislost soudců a nežádali po nich konkrétní rozhodnutí. Tento případ je o to horší, protože s rozhodnutím soudu byla spojována nominace do Ústavního soudu ČR. To je přitom nejslabší a nejzranitelnější článek nezávislé justice, protože výkonná moc může díky rozhodování o kariérním postupu tlačit soudce ke konkrétním protislužbám,“ říká k tomu místopředseda Ústavně právního výboru a předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Pokud se prokáže, že Hrad obchodoval s funkcemi a zasahoval do nezávislosti soudců, mohlo by to podle Michálka vést až k impeachmentu.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout