Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • Piráti
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,79. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24. 11. 2018 12:09:23 - Honza3

Plná hmotná i právní zodpovědnost vsech zaměstnanců státu

Proč neprosazujete plnou hmotnou a právní zodpovědnost všech státních zaměstnanců? Hlavně politiků? Děkuji Petrželka

Odpověď

14. 6. 2019 13:25:13 - Mgr. et Mgr. Jakub Michálek
 

Vážený pane Petrželko,


děkuji za váš dotaz. Když si rozkliknete našich 20 priorit https://www.pirati.cz/program/psp2017/20-nejdulezitejsich-bodu-programu/, uvidíte, že vymáhání hmotné odpovědnosti po úřednících a politicích je pod jedna našeho seznamu. Díky dohodě s ministerstvem financí se nám podařilo náš návrh na hmotnou odpovědnost úředníků a politiků jako návrh rozpočtového výboru do sněmovního tisku 69 (viz zde http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=8&T=69)

Piráti již před tím předložili návrh, který zajistí, že po státních úřednících a najatých externích subjektech bude moci stát vymáhat osobní odpovědnost za jejich pochybení, pokud jejich úřadu udělí pokutu jiný úřad. To běžně nastává v oblasti veřejných zakázek, kdy Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělí jinému úřadu pokutu za pochybení při administraci veřejné zakázky.

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že vítá debatu na téma odpovědnosti státních úředníků. Ta se díky Pirátům nyní přenese do Poslanecké sněmovny.

Piráti dále chtějí zavést pravidlo, že úřad bude muset do zápisu uvést, zda a jak bude vymáhat škodu po konkrétním úředníkovi. Zákon uvádí do rovnováhy postavení úředníků v místních samosprávách, kteří již za škodu odpovědní jsou, a státních úředníků.

V současné době nemají zaměstnanci státu motivaci dodržovat právní předpisy tam, kde hrozí pokuta ze strany jiné organizační složky státu. Tím je ohrožen důležitý veřejný zájem, který stát vtělil do jím vydaných právních předpisů.

Dovoluji s tedy shrnout, že naopak plníme náš program ohledně hmotné odpovědnosti úředníků a politiků, protože díky naší iniciativě došlo k přepracování velmi neodborně zpracovaného návrhu SPD, který by byl jinak zamítnut.

Další zdroje: