Občanská demokratická aliance

  • ODA
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -3. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.01.2019 13:39:14

Žijeme si V KLIDU, ALE špatně to snášíme

Žijeme si V KLIDU, ALE špatně to snášíme

Celkem V KLIDU jsme si na Nový rok připomněli ustavení České republiky 1. ledna 1993. Tehdejší rozdělení Československa proběhlo zřejmě tak poklidně, že ani prezident republiky Miloš Zeman nepovažoval za podstatné jej zmínit ve svém vánočním projevu.

ALE řada Čechů a Slováků se nikdy nesmířila s faktem, že společný stát rozdělili politici bez toho, že by se občanů zeptali. Co na tom, že česko-slovenské skvělé bezproblémové a všestranné vztahy více než dvacet let dokazují, že naplnění vlasteneckých tužeb nemusí být spojeno s násilím a politickým šovinismem.

Česká republika V KLIDU využívá největší hospodářskou konjunkturu za posledních několik desetiletí. Ta pramení především z našeho ukotvení v Evropské unii, nejsilnějším a nejbohatším uskupení států světa, neboť tam směřuje 84 % našeho exportu (který tvoří 80 % našeho HDP). ALE řada občanů má pocit, že by stát mohl rozdávat víc. A v tom je podporuje i vláda, když v parlamentu prosadila levicový státní rozpočet na rok 2019, který je postaven na pohodlných příjmech a přidává velkoryse řadě sociálních skupin. Místo úspor zejména na byrokracii státu se Česko i příští rok plánuje zadlužit a nemá tak žádné rezervy pro případ možné recese. Co na tom, že světové trhy už celé měsíce klesají v obavách z nastupující obchodní války mezi USA a Čínou nebo z oslabení ekonomiky zřejmě všech členů EU po očekávaném vystoupení Velké Británie z EU. Co na tom, že hrozba další světové hospodářské recese je za dveřmi a Česko jako malá a otevřená ekonomika bude patřit k nejohroženějším.

Žijeme V KLIDU také díky členství České republiky v NATO, které bylo a je zárukou, že vojensky naši vlast nikdo neohrožuje, protože ji brání dle smluvních dokumentů před potenciální agresí všech ostatních 28 členských států v čele s USA. ALE řada občanů i část politiků má pocit, že je to další diktát, jen Moskvu vystřídal Washington. Co na tom, že napětí v mezinárodní politice by se dalo krájet – Krym, Donbas, Sýrie, Afghánistán jsou jen některá ohniska a další přibývají.

Uvidíme, na jakém mezinárodním pozadí si v roce 2019 Česká republika připomene své 20leté členství v NATO a 15leté členství v EU. Zásadní budou zřejmě oslavy 30. výročí Sametové revoluce ze 17. listopadu 1989. Výročí bude také nepochybně výzvou pro demokratické strany, aby hledaly programové koncepty a nové styly komunikace.

Zdeněk Somr
místopředseda ODA

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama