Občanská demokratická strana

  • ODS
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,73. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

01.05.2010 16:22:00

Moravskoslezský kraj musí podpořit živnostníky

Moravskoslezský kraj musí podpořit živnostníky

Hrozí, že budou nejchudšími důchodci v ČR.

Za první tři měsíce roku 2010 nově ukončilo podnikání v Moravskoslezském kraji a nyní je (nově) v evidenci úřadů práce 2 245 podnikatelů, přičemž v roce 2009 bylo nově zaevidovaných bývalých OSVČ v součtu za všech dvanáct měsíců roku 5 742. Dalším příkladem může být, že v měsíci lednu roku 2009 bylo na úřadech práce evidováno 2 428 bývalých OSVČ (všech, nikoli jen nově zapsaných). V letošním lednu mělo živnost ukončenu nebo přerušilo 4 883 podnikatelů. Nárůst je téměř stoprocentní (o 2 455 osob): „Přitom už v roce 2009 bylo nezaměstnaných bývalých živnostníků v kraji nejvíce od roku 2002," uvedl moravskoslezský krajský zastupitel Pavel Drobil, který je současně členem Ekonomické skupiny odborníků spolupracující s ODS.
 
 
Zvýšený „příliv" bývalých osob samostatně výdělečně činných do evidence úřadů práce v roce 2009 byl zaznamenán u osob, které svou vykonávanou činností byly vázány na jednoho většího odběratele, především z oblasti strojírenství, automobilového průmyslu a hutnictví. Ve většině případů se jedná o profese zedník, stavební dělník, obchodní zprostředkovatel, malíř a natěrač, vedoucí restauračního zařízení, obchodní zástupce, zámečník, tesař nebo truhlář. Z vykonávaných činností bývalých živnostníků a podnikatelů v Moravskoslezském kraji je průměrně asi 50% sezónního charakteru, především v činnostech zaměřených na stavebnictví a lesnictví.
 
Právě tito spíše živnostníci jsou často plátci nejnižších dávek sociálního pojištění, buď proto, že se často svými tržbami nedostanou na vyšší úroveň, nebo proto, že chtějí na těchto výdajích ušetřit. „Díky nízkým odvodům se v Moravskoslezském kraji etabluje skupina nejchudších důchodců, o které se bude muset postarat sociální systém, tedy stát a my všichni. Je tak do budoucna potřeba počítat s dalšími výdaji ze státní pokladny nebo připravit podpůrné a motivační prvky pro přežití živnostníků a vrátit se k regionálním rozvojovým projektům s cílevědomou podporou Moravskoslezského kraje, která by měla obsahovat zlepšení podmínek pro podnikání, " upřesnil Pavel Drobil.
 
Už teď ale mnoho bývalých podnikatelů a živnostníků dostává oproti ostatním nezaměstnaným podprůměrnou podporu. Téměř 30 % z celkového počtu uchazečů o zaměstnání nyní v Moravskoslezském kraji pobírá podporu v nezaměstnanosti v průměrné výši 5 508,-Kč. Naproti tomu více jak 62 % bývalých osob samostatně výdělečně činných sice pobírá podporu v nezaměstnanosti, ale v průměrné výši 3 326,-Kč. Tato částka odpovídá asi 60 % průměrné podpory všech uchazečů.

Pavel  Drobil, lídr Moravskoslezského kraje
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama