Petr Bajer

  • Soukromníci
  • Holice
  • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,57. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.12.2017 18:05:00

Andrej Babiš by měl kvůli EET zvážit setrvání ve funkci premiéra

Andrej Babiš by měl kvůli EET zvážit setrvání ve funkci premiéra

Páteční nález Ústavního soudu ve věci elektronické evidence tržeb je velkou porážkou někdejšího ministra financí a dnešního premiéra Andreje Babiše.

Ústavní soud totiž nejen konstatoval, že došlo k porušení demokratických principů při schvalování zákona o EET, ale především odložil 3. a 4. vlnu zavádění EET, protože odporuje znakům právního státu, tedy především předvídatelnosti a právní jistotě podnikatelů. Navíc zakázal, aby účtenka obsahovala DIČ živnostníků, tedy jejich rodné číslo, neboť tím docházelo k nesmyslnému zveřejňování osobních údajů těch nejmenších podnikatelů.

Nález Ústavního soudu je natolik zásadní, že ve velkém popírá dosavadní argumentaci  a silácká prohlášení Andreje Babiše a dalších propagátorů zavádění EET. Strana soukromníků ČR byla první, kdo zcela odmítal plošné zavádění elektronické evidence tržeb a její zneužívání ke šmírování všech podnikatelů v naší zemi. Přestože Ústavní soud nakonec nezrušil celý zákon, je nám známo, že pět soudců Ústavního soudu se dokonce přiklánělo k jeho úplnému zrušení.

Proto považujeme verdit soudu za naše velké vítězství. Prokázali jsme totiž, že EET není ústavně komfortní, že to nemůže být vláda, která bude prstem ukazovat na podnikatele, které zahrne či nezahrne do povinnosti vést EET a že zákon zásadním způsobem zasáhl do právní jistoty živnostníků a jeho podstatné části jsou v rozporu se zásadami demokratického právního státu.

V této souvislosti proto vyzýváme předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, aby zvážil setrvání ve funkci premiéra. Jeho klíčový zákon, o který opíral své dosavadní politické angažmá, totiž Ústavní soud doslova rozmetal a poukázal na šlendriánský přístup během jeho zpracování i zneužívání moci při jeho schvalování.

Především jsem však rád, že dlouhodobá kritika Strany soukromníků ČR a bezkopromisní odmítání EET nevyznělo naprázdno. Díky nálezu Ústavního soudu jsme ochránili tisíce řemeslníků, malých živnostníků i např. prodejců na vánočních trzích od nesmyslné povinnosti zavádět EET.

Strana soukromníků ČR vytrvá ve své snaze o zrušení EET jako celku. Nepolevíme v úsilí přesvědčit poslance a senátory o tom, že EET nic státu nepřínáší a pouze zatěžuje podnikatelské prostředí v České republice zcela neúčinnou regulací.

Petr Bajer
předseda Strany soukromníků České republiky 

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama