PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

Připraven na zteč!
  • Piráti
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,53. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.11.2013 11:36:45

Chtěli bychom vrátit EU demokratický nádech

Chtěli bychom vrátit EU demokratický nádech

Povolební debata Pirátů a Svobodných.

V úterý 14. listopadu 2013 diskutovali na Anglo-americké vysoké škole v Praze předseda České pirátské strany Ivan Bartoš a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. Oba lídři se shodli na kritickém přístupu k politice duševního vlastnictví a diskutovali o sporných i nesporných tématech.

„Jsem proti tomu, aby stát hlídal něčí duševní vlastnictví místo něj. Někdo něco pověsí na Internet a bude chtít, aby státní aparát za něj hlídal, jestli si to někdo náhodou neoprávněně nestáhne,“ shodl se s Piráty předseda Svobodných Petr Mach. Obě strany se však také shodly na tom, že by osobnostní práva a zákaz plagiátorství měly být zachovány, neboť jde pouze o zákaz podvodů. Podobná shoda panovala i ohledně patentů: „Mně patent připadá jako absurdní záležitost. Patent je vlastně státní zákaz pod hrozbou trestu vymyslet věc, kterou vymyslel dříve někdo jiný,“ uvedl Mach. „Zrovna tady se ukázalo, že existují programové průniky mezi pohledem Pirátů a pohledem Strany svobodných občanů,“ pochválil Macha předseda Pirátů Bartoš.

Naopak Ivan Bartoš se vymezil proti přehnanému ekonometrickému pojetí společnosti, jak k ní přistupují Svobodní. Piráti se se Svobodnými neshodli ani ohledně EU, kde Piráti preferují eurorealistický přístup, zatímco Svobodní prosazují referendum o vystoupení z EU. „My chápeme Evropskou unii jako přínosnou, nicméně její demokratičnost se vytrácí a chtěli bychom ji – pokud dostaneme příležitost ve volbách – vrátit demokratický nádech,“ uvedl Ivan Bartoš. Další diskusi vzbudil různý přístup stran k rušení některých úřadů, které by podle Strany svobodných občanů nahradil neregulovaný trh, v čemž jsou Piráti skeptičtější.

Lídři stran diskutovali i o použití volebního příspěvku ve výši přesahující deset milionů korun, který obdrží od státu. „Máme rozjetou řadu kampaní, které mají reálný přínos: realizujeme projekt Hrajeme svobodnou hudbu, plánujeme kontaktní centrum v Praze, s panem Kužílkem se chystáme navrhnut změnu zákona o svobodném přístupu k informacím a pravděpodobně část peněz použijeme i na soudní spory. Jsme v řadě kauz, které pro nás mají principiální význam,“ řekl předseda Pirátů Bartoš. Projekty Pirátů vzbudily respekt i u jejich soků: „Já to využívám, ten jejich web, sledujuseriály.cz,“ pochválil Piráty Mach.

Jak uvedl moderátor diskuse David Lipka, povolební debata měla být protipólem předvolebních debat v České televizi, na které Piráti a Svobodní nebyli pozváni.

Ačkoliv se debata nesla v uvolněném a pozitivním duchu, je jisté, že obě strany budou ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidovat samostatně.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama