PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

Připraven na zteč!
  • Piráti
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,59. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

21.02.2018 9:10:00

Zájezdy či dovolené pro politiky jsou málokdy projevem přátelství

Zájezdy či dovolené pro politiky jsou málokdy projevem přátelství

Piráti podporují věcný návrh zákona o registru lobbistů. Ten má zavést registr lobbistů i lobbovaných.

 Zahrne ústavní činitele, náměstky, volené funkcionáře v krajích a obcích, ale i zástupce hospodářských komor nebo profesních svazů. Zákon veřejnosti odkryje, kdo a jak ovlivnil legislativní proces.

Piráti systém veřejného registru lobbistických kontaktů provozují již několik let. Navíc krajští zastupitelé Pirátů i většina poslanců již mají zřízené veřejné kalendáře. Kromě zákona o lobbingu Piráti občanům přiblíží v příštích měsících legislativní proces i projektem s názvem Občanská sněmovna. Zákon o lobbingu má výrazný protikorupční efekt a zprůhlední vztahy mezi zákonodárci a světem byznysu. Pomůže zabránit, aby účelové zákony procházely sněmovnou pod falešnými argumenty a ve finále ušetří daňovým poplatníkům peníze.

„Podporujeme nejdůslednější variantu návrhu zákona, která obsahuje oboustrannou evidenci subjetků i vzájemných aktivit a schůzek, veřejné diáře, legislativní stopu zákona i sankce,“ uvádí Ivan Bartoš, předseda Pirátů. Návrh vychází z irského modelu zavedeného v roce 2015, podle nějž osoba vykonávající lobbistické aktivity musí být zapsána v registru. Komise, která na plnění zákona dohlíží, disponuje vyšetřovacími a sankčními pravomocemi. Piráti by chtěli převzít tento princip. Další varianty návrhů pokládají Piráti za nedostatečné, protože například nepodchytí velké množství případů na nižších úrovních státní správy.

„Zákon zvýší povědomí lobbovaných o tom, co vše může být považováno za dar. Protože zájezdy za lyžováním nebo dovolené v Toskánsku jsou málokdy projevem čistého přátelství politiků a vrcholných manažerů významných podniků,“ uvedl Ivan Bartoš příklady jednání v minulosti, na které by se zákon vztahoval. V uvedených případech by se veřejnost dozvěděla nejenom o zájmu zainteresovaných osob, ale i o protislužbách v registru darů a o termínu schůzek ve veřejném kalendáři. Kromě povinného registrování a uvádění informací by však lobbisté získali i několik výhod. Zákon by jim zaručil přístup do Parlamentu, přístup do databáze sněmovní legislativy eKLEP a možnost vyjádřit se k diskutovaným návrhům zákonů na jednání parlamentních orgánů.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama