„Kdyby ministr Bek ředitelům škol a obcím naslouchal dřív, mohl si
odpustit mnohé zmatky. Opakovaně jsme upozorňovali, že je nereálné
přehodit zodpovědnost za financování nepedagogických pracovníků na
zřizovatele bez jasného plánu a dostatečné přípravy, v překotném termínu
k září 2025. Vadí nám i to, že není jasné, jaké peníze školy v příštím
školním roce skutečně dostanou. Ministr financí Stanjura nejspíš vůbec
neřeší, jak bude rozpočet školství vypadat po volbách od října 2025.
Taková nejistota je pro školy i zřizovatele naprosto nepřijatelná,“ říká
Olga Richterová, místopředsedkyně Pirátů a Poslanecké sněmovny.
Piráti zároveň upozorňují, že novela školského zákona neřeší financování pomůcek pro žáky a vzdělávání učitelů. „To by znamenalo, že školy z bohatších krajů budou mít k dispozici moderní učebnice či tablety, zatímco děti v chudších regionech nikoliv. To je pro Pirátskou stranu nepřijatelné. Všechny děti bez rozdílu mají mít přístup ke kvalitním učebnicím či pomůckám,“ dodává Richterová.
Druhou zásadní oblastí, kde vláda podle Pirátů selhává, je ochrana lidí v náročných profesích a modernizace důchodového systému. „Piráti dlouhodobě upozorňují na to, že vláda hodila přes palubu lidi, kteří pracují v náročných profesích. Je jich celkem 120 tisíc a to rozhodně není málo. Je třeba mít na paměti prokázanou vyšší nemocnost v těchto oborech. Kompenzace, kterou nabízí Fialova vláda, je nedostatečná a polovičatá,“ vysvětluje Olga Richterová.
Piráti proto navrhují změny třetího pilíře penzijního systému, které budou spravedlivější a prakticky užitečnější. „Piráti dlouhodobě prosazují změny třetího pilíře penzijního systému, které budou spravedlivější a skutečně užitečné pro lidi, kteří si spoří na důchod. Nechceme, aby Češi dál platili přehnaně vysoké poplatky za správu fondů, jak tomu je dnes – zvlášť když české penzijní fondy patří k nejhorším v rámci zemí OECD. Pokud snížíme poplatky na úroveň běžnou v západní Evropě i okolních zemích, může střadatel po 30 letech spoření dvou tisíc Kč měsíčně v dynamickém fondu získat až o 482 000 korun více. To je konkrétní změna, která lidem skutečně pomůže a zvýší jejich důchody, místo aby jenom vydělávala finančním institucím,“ uzavírá Richterová.