RNDr. Alexandr Vondra

  • ODS
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,38. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

07.03.2010 10:08:22

NATO musíme oživit

NATO musíme oživit

Otázky po samotné existenci Severoatlantické aliance.

V probíhající debatě o nové strategické koncepci NATO se vynořuje řada argumentů, které jdou až na dřeň otázek týkajících se samotné existence Severoatlantické aliance. Od pochyb ohledně dostatečné schopnosti obrany aliančního území, až po zahraniční operace a vztahy s Ruskem.

To jsou podle Alexandra Vondry velmi dobré důvody k tomu, abychom se znovu zamysleli nad rolí NATO. "NATO je rozhodně potřeba revitalizovat," říká Vondra.

Jako zásadní hrozbu pro životaschopnost Severoatlantické aliance vidí Vondra novou propast mezi politickými závazky obsaženými v článku V. Washingtonské smlouvy o obraně aliančního území a naší reálnou schopností v případě potřeby jednat.

"Rozšířili jsme Alianci, ale zapomněli jsme její rozšíření podpořit odpovídajícím obranným plánováním spolu s vytvořením příslušných plánů, jak jednat a co dělat v mimořádných situacích na území nových členských zemí. Fakt, že tyto plány nemáme, znamená, že je něco špatně," píše Vondra v komentáři pro natoaktual.

Vztahy s Ruskem: Reset nestačí

Další z klíčových otázek je vyřešení vztahu s Ruskem, v jehož dnešní politice se podle Vondry objevují znepokojující tendence, které se pak promítají v nervozitě zemí bývalé sovětské sféry vlivu.

"Rusko si stále činí nárok na sféru vlivu za svými hranicemi – což je v rozporu s jeho závazky obsažené v Pařížské chartě OBSE - a je stále připraveno napadnout své sousedy, což demonstrovalo ve válce s Gruzií před necelými dvěma lety," tvrdí Vondra.

A tak i když Severoatlantická aliance uspěla při transformaci a stabilizaci Evropy, tak zklamala v případě Gruzie, vůči které sice má "otevřené dveře", nicméně v případě předloňského konfliktu s Ruskem zůstala nečinná. "NATO sehrálo klíčovou roli při zajišťování stability ve Střední Evropě a na Balkáně v devadesátých letech. Stalo se však bohužel irelevantním, když šlo o Gruzii," píše Vondra.
Obrana vs. bezpečnost

Podle Vondry existuje několik velmi dobrých důvodů nejen pro "reset" našich vztahů s Ruskem, ale současně pro opětovné ujištění nových členských zemí, že obdobné provokace budou efektivně odstrašeny.

Zůstává tu však nezodpovězená otázka, zda může NATO nadále plnit roli klíčového krizového manažera, pokud nebude vybaveno odpovídajícími svaly a mozkem, namítá Vondra.

"Jsem přesvědčen, že musíme udělat vše, co je v našich silách, pro revitalizaci NATO jakožto fungující organizace kolektivní obrany, nežli NATO transformovat do jakési neurčité organizace kolektivní bezpečnosti," uzavírá Vondra.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama