RNDr. Jan Zahradník

  • ODS
  • Jihočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

13.08.2020 11:58:38 - kolumbus

Bělorusko

To, co se zde děje je šílené, stejně jako to, že to někomu přijde v pořádku a jediné, co jim vadí je, že před tím svět nezavírá oči. Vždyť nás třeba po válce také osvobozovali jiní a lidé to vítali. Teď pomíjím fakt, že Sověti to činili z čistě zjištěných důvodů. Zajímalo by mě ale, jaké jsou podle vás šance, že někdo – ČR, jiné země, EU nebo USA něco změní? Jak? Lukašenko se evidentně nezastaví před ničím. Nejdřív zfalšuje volby, omezí svobodu slova, útočí na vlastní lidi. Myslíte, že má někdo šanci Lukašenka zastavit?

Odpověď

16.08.2020 18:06:26 - RNDr. Jan Zahradník
 Vážený pane kolumbuse,

myslím, že nejlepší odpovědí na Vaší otázku je stanovisko ODS z dnešního dne.

S pozdravem Jan Zahradník

ODS odsuzuje násilí v Bělorusku a podpoří jasnou pozici Česka vůči Lukašenkovu režimu

(www.ods.cz ) Občanská demokratická strana je znepokojena násilným postupem běloruských ozbrojených složek a vlády Alexandra Lukašenka proti opozici a demonstrantům upozorňujícím na manipulaci u voleb. ODS vyvěsila symbolicky z rukou místopředsedy ODS Martina Kupky běloruskou vlajku na budově sídla strany, ve středu bude na mimořádné jednání Sněmovny navrhovat zařazení bodu týkajícího se pozice ČR k situaci v Bělorusku a také žádá české úřady o vstřícný postoj vůči případným žádostem o politický azyl z řad opozičních běloruských politiků a občanů.

„Násilný postup běloruských složek a Alexandra Lukašenka proti vlastním občanům, běloruským i zahraničním novinářům, je odsouzeníhodný. Je nepřijatelné, aby kdekoliv, a zvláště v Evropě, byl někdo perzekuován za vyjádření politické vůle a bylo potlačováno jedno ze základních lidských práv – svoboda slova,“ říká Petr Fiala, předseda ODS.

„Běloruský režim je posledním takovýmto autoritářským režimem v Evropě. Aniž bychom se chtěli vměšovat do vnitřních záležitostí jakékoliv země, brutální násilí na vlastních obyvatelích v Bělorusku je nepřijatelné a odsouzeníhodné. Jako symbol naší podpory opozici požadující regulérní volby ODS vyvěsila běloruskou vlajku. Na středeční schůzi Poslanecké sněmovny budeme požadovat zařazení bodu týkajícího se situace v Bělorusku a budeme navrhovat přijetí stejného usnesení, jaké ve středu přijali senátoři,“ uvádí za ODS místopředseda strany Martin Kupka.

„České republice a českým občanům nemůže být lhostejný vývoj po prezidentských volbách v Bělorusku. Jako země s opakovanou zkušeností ztráty základních lidských práv a s čtyřicetiletou zkušeností vlády násilného komunistického režimu bychom měli být připraveni pomoci a nabídnout politický azyl všem, kteří jej budou potřebovat. Budu se chtít ubezpečit, že Česko je připraveno podat pomocnou ruku Bělorusům stojícím o vybudování demokracie a získání svobod,“ zmiňuje Martin Baxa, místopředseda ODS.

„Očekávaná reakce EU v podobě uvalení sankcí je nutná a musí směřovat proti strůjcům represe. Sankce by měly být chytré a neměly by směřovat proti občanům, aby nevehnaly Bělorusko ještě víc do náruče Ruska a Vladimíra Putina,“ upozorňuje Alexandr Vondra, europoslanec, místopředseda ODS a bývalý ministr zahraničních věcí.