RNDr. Luděk Niedermayer

  • TOP 09
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,76. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.11.2020 21:21:00

Premiér Babiš vypustil džina z lahve

Premiér Babiš vypustil džina z lahve

Komentář na facebookovém profilu k schodku státního rozpočtu

 Premiér Babiš vypustil džina z lahve a způsobil něco, proti čemuž se v naší zemi po dlouhá léta stavěly „překážky“. Prostým poslaneckým návrhem vytvořil v rozpočtu neuvěřitelně velkou díru, která způsobí pokles příjmů státní kasy, a následně bude kryta státním „dluhem“.

Možná i k jeho překvapení, opoziční poslanci nejen džina do lahve nezahnali, ale dokonce ho ještě přifoukli. Před státní kasou tedy stojí plánovaný schodek 320 miliard, a k němu navíc, neplánovaná „sekyra“ přes 100 miliard. Celkem tedy mluvíme o schodku ve výši nad 400 miliard, což dělá kolem 8% HDP.

A v drtivé většina vůbec nejde o schodek „krizový“, tvořený jednorázovými výdaji, které po skončení „pokrizového managementu“ vymizí. Jde o rozpočtovou díru, která bude ve většině trvalá. Stále je tu možnost, že Senát nebo president pošlou zákon k ledu či že bude Senátem upraven, ale myslím, že takové šance jsou mizivé - jelikož jde o návrh velmi populární.

Je to obrovská škoda. Při slušné míře kompetence a štěstí, by se dalo během pár let z rozpočtové mizérie, kterou po sobě zanechá hnutí ANO, nějak dostat. Ale ze stavu prohloubeném o více než 100 miliard to nepůjde vůbec snadno a bolet to bude řádně.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama