RNDr. Pavel Poc

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.04.2011 20:00:00

Chceme vědět co jíme, říkají spotřebitelé. Parlament souhlasí

Chceme vědět co jíme, říkají spotřebitelé. Parlament souhlasí

Evropský parlament dal za pravdu spotřebitelům, kteří volali po jasném a jednoduchém označování obsahu konzumovaných potravin.

Podporu jim dnes v druhém čtení vyjádřili poslanci Evropského parlamentu ve výboru pro životní prostředí a bezpečnost potravin (ENVI). Pokud jejich návrh na poskytování informací o potravinách spotřebitelům v červenci Evropský parlament schválí, budou muset výrobci přestat používat některá zavádějící tvrzení.

Ani schválení tolik potřebného posílení informování spotřebitelů ve výboru ENVI ale nebylo jednoduché. Výrazně se zde projevil obrovský tlak producentů na to, aby se některé informace ne výrobcích uvádět nemusely, a nebo nebyly uváděny příliš zřetelně. Původně navrhované třímilimetrové písmo, kterým mělo být uvedeno složení výrobku, se tak zmenšilo na téměř třetinu (1,2 mm). Kvůli tlaku pravicových poslanců z návrhu nové legislativy dokonce zmizela povinnost uvádět pět základních nutričních složek jako jsou kalorie, tuky, saturované tuky, cukr a sůl, na přední straně obalu.

"Z výsledku nejsem nijak zvlášť nadšený. Řada návrhů SD nezískala širší podporu. Bohužel pravicoví poslanci opět prokázali, že je pro ně důležitější pohodlí výrobců než maximální informovanost spotřebitelů," komentuje výsledek jednání český europoslanec Pavel Poc.

Podle něho naštěstí v návrhu alespoň některá pozitivní opatření zůstala a spotřebitel díky nim získá více informací o konzumovaných potravinách. Výbor například schválil návrh sociálnědemokratických europoslanců na označování země původu u více druhů masa než dosud. Dnes je povinnost označovat zemi původu pouze u hovězího, kdežto nově by se spotřebitel měl dozvědět také odkud pochází nabízené drůbeží maso nebo ryby.

"Jsem rád, že v určité podobě bude muset být uváděna na výrobcích země původu. Je dobře, že bude uváděna informace o obsahu trans tuků a je škoda, že informace o obsahu alergenů bude uváděna pouze v kompromisní podobě citace že výrobek může obsahovat některé alergeny," říká Poc. Toho navíc výrazně potěšilo, že se, i přes rozdílné názory europoslanců, podařilo v návrhu zachovat povinné označování obsahu palmového oleje, proti kterému výrobci dost ostře protestují.

"Každý spotřebitel se tak bude moci rozhodnout, jestli chce podporovat hroznou devastaci některých zemí způsobenou pěstováním této plodiny, nebo ne," říká Poc s poukazem na fakt, že masivní nástup palmových monokultur se pro některé asijské země rovná ekologické katastrofě.

Mezi dalšími schválenými opatřeními je například povinné informování spotřebitelů že výrobek obsahuje umělé trans tuky, nebo povinné označování zmražených a následně rozmražených potravinářských výrobků. Sjednotí se také označení energetické hodnoty, které bude muset nově být v jednotkách na 100 gramů, nebo 100 mililitrů. Z výrobků by také mělo zmizet často používané zavádějící tvrzení výrobců o sníženém obsahu tuku nebo cukrů, pokud zároveň nedojde také ke snížení celkové energetické hodnoty výrobku.

Do hlasování pléna Evropského parlamentu půjde projednaný návrh výboru ENVI v červenci letošního roku.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama