RNDr. Pavel Poc

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,6. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18. 2. 2019 11:38:00

Peníze pro regiony

Peníze pro regiony

Evropský parlament chce zachování současného objemu financování pro regiony i v letech 2021 - 2027, podporu inovací, digitalizace, malých a středních podniků a investic do životního prostředí.

 K tomu musí přispět větší součinnost jednotlivých fondů EU a vyšší podpora pro méně rozvinuté regiony.

V těchto měsících se vyjednává o pravidlech financování regionů v následujícím programovém období. Evropský parlament upravil návrh financování regionální, kohezní a sociální politiky v letech 2021 - 2027 předložený Evropskou komisí a odmítl návrh na makroekonomické podmínění financování. “Jestli některá vláda má spor s Komisí, není možné za to trestat regiony zastavením financování konkrétních projektů,” poznamenává k tomu RNDr. Pavel Poc, vedoucí českých sociálně demokratických europoslanců v Evropském parlamentu.

Evropský parlament navrhuje zhruba 14 % navýšení rozpočtu navrženého Evropskou komisí, což představuje na celé sedmileté období 378,1 miliard eur. Výraznější podpory by se měly dočkat méně rozvinuté regiony, do kterých by mělo přijít celkem 61,6 % prostředků z rozpočtu fondů regionálního rozvoje, soudržnosti a sociálního fondu EU.

“Jestli myslíme podporu méně rozvinutých regionů vážně, tak musíme zvýšit spolufinancování ze strany EU,” říká Poc a dodává, “Parlament se shodl na zvýšení na 85 % proti 70 %, jak navrhovala Komise, ale klidně bych si dovedl představit ještě víc. Nechápu, proč členské státy nejsou v tomto mnohem důraznější.” Europoslanci chtějí také zvýšit míru spolufinancování pro přechodové regiony na 65 %.

Schválený text předpokládá mimo jiné podporu opatření na zvyšování konkurenceschopnosti a posílení malých a středních podniků, chce posílit opatření zaměřená na energetickou účinnost, ochranu a zvyšování kvality životního prostředí a boj proti klimatickým změnám, podporu inteligentní a udržitelné mobility.

Parlament je nyní připraven na jednání s Radou ministrů o konečném znění nových pravidel. Jako obvykle však Rada připravena zatím není a ministři budou své pozice pro budoucnost fondů, které tvoří třetinu evropského rozpočtu, teprve hledat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout